Korona virus ne gubi dah, stručnjaci donose nove loše vijesti
01.07.2020. | 15:41U Gradskom zavodu za plućne bolesti i tuberkulozu u Beogradu, koji je odnedavno trijažni centar za kovid pacijente, dnevno se u prosjeku pregleda oko 100 pacijenata, izjavila je danas direktorka te zdravstvene ustanove dr Ljiljana Timotijević.
– Svi smo iznenađeni i zatečeni ovolikim brojem oboljelih od Covid 19. Ovaj virus za sve nas je još velika nepoznanica – rekla je Timotijevićeva i dodala da će tokom zime vjerovatno doći do preklapanje virusa gripa sa virusom korona.
– Svakog dana sve više saznajemo o novom korona virusu. Kako će biti na jesen – vidjećemo – navela je ona.
Zavod radi svih sedam dana u nedjelji i prima pacijente od sedam do 20 sati, a Timotijevićeva kaže da u ljetnjem periodu nije karakteristična pojava virusa koji izazivaju respiratorne infekcije i da se za ljeto vezuju crijevne virusne infekcije.
Na brojne nedoumice i spekulacije da se novi korona virus možda promijenio, jer sada oboljevaju sve više mladi, Timotijevićeva ističe da se “ne slaže sa tim” i da je objašnjenje jednostavno – mladi se više kreću, vise druže, imaju više socijalnih kontakata, izlaze, bile su ekskurzije, maturske večeri, prijemni ispiti.
– To što mladi više oboljevaju je posljedica češćih socijalnih kontakata. Starija populacija je opreznija, poštuje preporuke socijalne distance, nose maske – naglasila je ona. Ispred Gradskog zavoda za plućne bolesti danas nije bilo gužve. Direktorka objašnjava da su malo duža čekanja ujutro i popodne.
– Trudimo se da pacijenti ne čekaju, da budemo što efikasniji i što brže odradimo trijažu da li je pacijent za kućno liječenje ili je za bolničko liječenje – navela je Timotijevićeva.
Osim Gradskog zavoda za plućne bolesti, trijažne ambilante za kovid pacijente su u Infektivnoj klinici KCS i u KBC Bežanijska kosa.
Procedura je takva da pacijenti sa simptomima respiratornih infekcija prvo odlaze u kovid ambulantu matičnog doma zdravlja. Tu ih pregleda ljekar, urade laboratorijske analize, rentgen pluća, po potrebi brzi test na koronu. Na osnovu dobijenih rezultata, kliničke slike pacijenta, ljekar ih upućuje u trijažnu ambilantu, gdje se određuje da li je bolesnik za bolničko liječenje ili samoizolaciju i liječenje kod kuće, piše ATV.