Kurti uoči sastanka u Briselu: Sporazum Beograda i Prištine moguć do kraja godine
27.02.2023. | 14:37Premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti izjavio je danas da je sporazum Beograda i Prištine moguć do kraja godine.
Kako je rekao, ono što je ostalo da se ispregovara neće biti nimalo lako, a to su mehanizam za implementaciju, međunarodne garancije i vremenski redosljed šta, kako i kada.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Kurti tvrdi da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “i dalje traga za teritorijalnim etnonacionalizmom”.
-U suštini, koristio bi Zajednicu srpskih opština kao novu Republiku Srpsku. S druge strane, nadam se da ćemo kada otvorimo pregovore, oslanjajući se na prijedlog EU, povećati povjerenje, jer sporazumi se ne mogu primijeniti ako nema povjerenja, pa nam je potreban određeni nivo bona fide – rekao je Kurti.
Prema njegovim riječima, potpisivanje sporazuma i primjena sporazuma na Balkanu su „dvije različite planete“ i trebalo bi da se “dovedu na isti kontinent”.
-Dvije trećine sporazuma potpisanih u Briselu prethodnih decenija Srbija nije primijenila – tvrdi Kurti.
On je kazao da će se aktuelni prijedlog EU odnositi na “nacionalne manjine” u svojoj preambuli i na “univerzalne koncepte” kao što su nezavisnost, teritorijalni integritet, suverenitet, reciprocitet, ljudska prava, demokratija, vladavina prava i samoopredjeljenje.
-Ono što me čini optimistom jeste činjenica da su u ovom prijedlogu korišćeni određeni univerzalni koncepti i pojmovi, za razliku od decenije prije mog dolaska na vlast, gdje su 33 sporazuma bila zasnovana više na ideologiji rješavanja problema -, rekao je Kurti.
Prema njegovim riječima, prethodni predlozi su bili previše složeni i detaljni i zato je bilo teško “da se prodaju javnosti”, dok najnoviji ima samo jedan veliki kamen spoticanja, a to je formiranje monoetničkog udruženja.
-Treba imati na umu da na cijelom Balkanu imate nacionalne manjine, a njihova prava ne mogu da budu identična. Ali bez obzira na to, nećemo stvarati ove neravnoteže, koje postaju izvor daljih tenzija – kazao je on.
Upitan da li vjeruje da je postignut napredak u lobiranju kod država EU koje nisu priznale, Kurti je rekao da je “pojačana komunikacija i saradnja, dok je atmosfera mnogo bolja sa svima njima”.
Kako je naveo, sa Grčkom su napravljeni konkretni koraci, pri čemu je kancelarija tzv. Kosova u Atini podigla svoj status u kancelariju za ekonomske poslove.
-U prošlosti je bilo mnogo nesporazuma oko sličnosti u unutrašnjim situacijama među zemljama i malo po malo različiti predstavnici ovih pet nepriznavača primjećuju da zapravo analogija ne stoji – smatra Kurti.