Ljepojević ocijenio: EU ponovo obmanjuje zemlje Zapadnog Balkana
02.09.2023. | 11:56Novinar i publicista Siniša LJepojević ocijenio je za Srnu da je najava predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela da je 2030. godina datum za priključenje država Zapadnog Balkana EU još jedna obmana Unije, koja zemljama regiona ponovo daje lažna obećanja kako bi održala privid o njihovoj evropskoj perspektivi.
LJepojević smatra da problem nije u Evropljanima, jer je to njihova standardna praksa i tehnologija, već u onima koji im vjeruju.
“Ta igra sa datumima je već toliko puta viđena. Drugo, Mišel nije ličnost koja bi to mogla da garantuje. Čim je on to rekao, ovi iz Evropske komisije su odmah poručili da nema datuma. To potvrđuje da je riječ o obmani”, rekao je LJepojević.
On je ukazao da EU privid o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, odnosno o evropskom putu regiona, koristi da nameće svoja zakonska i politička rješenja, koja su u intersu Brisela, a ne tih država.
“Oni, recimo, u finansijskom i ekonomskom smislu nameću rješenja koja favorizuju zapadne zemlje i evropske kompanije i na taj način pljačkaju države u kojima to sprovode”, naveo je LJepojević.
On smatra i da pominjanje datuma priključenja Zapadnog Balkana EU, poslije kojeg je stiglo poricanje, svjedoči o političkom haosu u Uniji.
“Osim toga, kada dođe neki realniji i pošteniji čovjek, on ne govori o datumima. Kada dođu ovi drugi, oni pominju datume”, ukazao je LJepojević.
On je istakao da je praksa po kojoj Mišel poruči da se EU i zemlje Zapadnog Balkana spreme za 2030. kao godinu u kojoj će doći do priključenja, nakon čega stiže korekcije Evropske komisije, dobro poznata odranije, tako da tu nema ničeg novog, jer se datum prijema stalno pomjera.
“Priča se opet svodi na to da li im neko vjeruje ili ne. Oni pokušavaju da održe privid, a ko vjeruje, neka vjeruje. Sve je to dio političkog haosa, u kojem se pouzdano ne zna ništa. Uostalom, ko će znati da li će EU uopšte postojati 2030. godine”, naveo je LJepojević.
Predsjednik Evropskog Savjeta Šarl Mišel na nedavnom Bledskom forumu, kojem su prisustvovali i premijeri zemalja Zapadnog Balkana, nagovijestio je da bi sve zemlje regiona mogle da uđu u EU 2030. godine.
Međutim, ubrzo su iz Evropske komisije i sa drugih adresa stigle poruke da to neće ići tako lako i da će se o prijemu novih zemalja odlučivati na osnovu njihovih zasluga, odnosno sprovedenih reformi i kriterijuma čije ispunjavanje traži Unija.