Mandić: Režim Đukanovića aktivno učestvovao u NATO agresiji

23.03.2021. | 21:43

Jedan od lidera Demokratskog fronta i predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić istakao je da je bivši režim Mila Đukanovića aktivno učestvovao u servisiranju agresije na sopstvenu zemlju, te da bivša vlast nikada nije htjela otvoreno da priča o NATO agresiji.

“Zajedno sa pojedinim političarima iz Srbije prizivali su bombardovanje kojim navodno treba srušiti režim Slobodana Miloševića, a istovremeno su drsko ubjeđivali javnost kako su baš oni sačuvali Crnu Goru od stradanja”, naveo je Mandić.

On je dodao da se sa ove distance jasno vidi da bombardovanje nije imalo za konačni cilj rušenje Miloševića već razbijanje zajedničke države Srbije i Crne Gore i formiranje lažne države Kosovo.

Mandić je rekao za portal “IN4S” da je riječ “o dugom procesu izdaje i sistematskog uništavanja koji je narodu priredila Demokratska partija socijalista”.

“Dubina njihove izdaje je išla dotle da nisu dozvoljavali ni da se oda pošta poginulim pripadnicima Vojske Jugoslavije u ovoj tragičnoj agresiji”, rekao je Mandić.

On je rekao da će se nedavnom promjenom vlasti promijeniti i taj sramotni odnos, tako da će bližnji i saborci postradalih moći sutra slobodno obići spomenike koji svjedoče o njihovom stradanju.

“Naša je obaveza i dužnost da poštujemo one koji su bili časni i hrabri i koji nisu žalili vlastite živote u odbrani svoje porodice, naroda i države. Ako nemamo poštovanja prema njihovoj žrtvi, onda ćemo stati na stranu onih drugih koji su navodili NATO bombe na SRJ”, zaključio je Mandić.

Bombardovanje SR Jugoslavije je trajalo od 24. marta do 10. juna 1999. godine i to bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti UN.

Riječ je o drugom po redu vojnom uplitanju NATO-a nakon bombardovanja Republike Srpske u operaciji “Namerna sila” 1995. godine i najvećem vojnom sukobu na prostoru bivše države od vremena Drugog svjetskog rata.

U toku NATO bombardovanja, prema određenim procjenama, ubijeno je do
3.500 ljudi, dok je ranjeno više od 12.000.

U napadima koji su bez prekida trajali 78 dana teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri, a cijelokupna šteta procijenjena je na gotovo 100 milijardi američkih dolara.