Može li Tramp da pusti hiljade terorista na Evropu?
03.08.2019. | 21:42Šef katedre za međunarodne odnose na norveškom Univerzitetu prirodnih nauka, profesor dr Stig Jarl Hansen ne očekuje da će države EU uzeti u obzir prijetnju američkog predsjednika Donalda Trampa o „puštanju u Evropu“ hiljade boraca „Islamske države“ koji su američki zarobljenici.
Predsjednik SAD Donald Tramp je zatražio da evropske države povuku 2.500 njihovih državljana koje su američke snage u Siriji zarobile kao borce „Islamske države“. U suprotnom će, kako je rekao, biti primoran da ih „pusti u Evropu“. Pojedine zemlje EU su ranije već odbile da vrate svoje državljane koji su se u Siriji borili na strani DAEŠ-a.
Na pitanje Sputnika da li očekuje da će ijedna zemlja da se odazove zahtjevu Trampa, jedan od vodećih svjetskih eksperta na polju islamizma, profesor međunarodnih odnosa na norveškom Univerzitetu prirodnih nauka, dr Stig Jarl Hansen kaže da ne očekuje da to iko uradi.
https://www.facebook.com/portalBL/posts/10156102785947471?__xts__[0]=68.ARBzIFzd0S4AQvUWfrlo7lBDLkuXSprsdHJvMrIsxzq406u0UiUl1xtfCyQjVMVjhQUDMB6xjgxrRjURlWDRbsNSkdIzYEUpYZeOoi4FMVUOoVWiJPvDgA0uxfNLOs2EosizNWT5ZbaQEw6m72BLOot0jv4pPgJK6E8rNQp_2S-IuR2FLzLpowKPws_p33lWlVBOPsl1kebWefD9g9S0A6IGrPE82BWkaslpmR2GvJSvoNPgK-F8lWxFGiTi-TO9niR9RDRVvZZBG6fcoRJDt0WoI4pNKfZrO1giU-epaZIYKpY5g2Q2bQMgdWBTGRn9nFwtPT60rKm5SEi5VZz-&__tn__=-R
Prazna prijetnja
„Na ovu izjavu će se gledati kao na ugrožavanje suvereniteta, a odbrana sopstvene nezavisnosti za mnoge države danas postaje ključna. Ukoliko je Tramp želio da postigne nešto od ovoga, tiha diplomatija bila bi djelotvornija“, ocijenio je Hansen.
Na pitanje ima li osnov da SAD povuku potez koji Tramp najavljuje i da li je uopšte moguće prosto „pustiti“ nekadašnje ratnike „Islamske države“, on odgovara konstatacijom da je to prazna prijetnja. Smatra da će većina zatvorenika ostati u iračkom pritvoru, među raznim frakcijama u Iraku, kod zapadnih saveznika u Siriji, Asadovog režima, kao i u mnogobrojnim izbjegličkim kampovima.
„Ovo nije prvi put da Tramp zahtijeva od Evrope da primi nazad svoje državljane. U februaru je objavio tvit u kojem govori da Evropa mora da ih prihvati, inače će SAD biti primorane da ih puste. Evropske države iskazale su pomiješane reakcije povodom te izjave, ali za sada nijedna nije pokazala spremnost da primi borce DAEŠ-a koje su uhapsile snage SAD“, ukazao je Hansen.
Zapitan kako bi eventualno prisustvo boraca DAEŠ-a uticalo na bezbjednost u Evropi ukoliko bi članice Evropske unije ipak popustile pod Trampovim pritiskom, sagovornik Sputnjika kaže da on, zapravo, razumije reagovanje američkog predsjednika.
Dvostruki standardi
„Može biti da su ratnici DAEŠ-a u Siriji i Iraku više globalni problem nego za Evropu. Prvo, moglo bi ih biti mnogo u izbjegličkim kampovima, pa čak i u pritvoru frakcija koje su se borile protiv ’Islamske države‘, pa će biti pušteni zbog nedostatka kapaciteta i nadgledanja. To smo vidjeli i ranije. Drugo, frakcije koje se bore protiv DAEŠ-a, uključujući i Asadov režim su slabe, a strani borci bi u cjelini mogli bi da stvore kadar iz kojeg bi ’Islamska država‘ ponovo mogla da se podigne“, navodi norveški stručnjak za islam, podsećajući da to već bio slučaj kada se 2008. Za DAEŠ-ovog prethodnika pričalo da je poražen, pa se ponovo uzdigao.
Uz to, Hansen ukazuje na statističke podatke prema kojima je vrlo nizak rizik od terorističkih akcija povratnika u Evropu iz redova DAEŠ-a, da to učini jedan od 100. Zapadne zemlje, pritom, imaju bolje zatvorske i obavještajne kapacitete od onih na Bliskom istoku.
A na pitanje da li dok poziva Evropu da prihvati svoje državljane iz redova DAEŠ-a SAD čini isto, sagovornik Sputnjika je jasan:
„Ne čini i to su dupli standardi.“
Izvor:(Sputnik)