Nakon 15 godina staža – tehnološki višak: Umrla majka troje djece koja je nedavno dobila otkaz
29.11.2021. | 13:50Marija Stakić (1978), majka troje djece, koja je nedavno, nakon 15 godina staža proglašena tehnološim viškom u pogonu jedne italijanske firme u Loznici preminula je od posljedica visokog krvnog pritiska i moždanog udara, saopštilo je Udruženje sindikata Srbije “Sloga”.
Sahrana će biti obavljena danas u 13 časova na groblju u Lipničkom šoru u Loznici.
Podsjećanja radi, u pogonima italijanske fabrike “Valy” za proizvodnju čarapa i donjeg rublja u Valjevu i Loznici, prije desetak dana počelo je uručivanje otkaza za 138 zaposlenih, među kojima je više od 90 žena. Sindikat je i ranije upozorio da među tehnološkim viškom ima i samohranih majki, žena koje izdržavaju porodice, ali i onih koje se nalaze na bolovanju upravo zbog povreda dobijenih na radu u ovoj fabrici.
Kako je pisao Blic, od 138 zaposlenih, rješenja o otkazu uručuju se za 61 radnika u Loznici, dok su ostali bili zaposleni u pogonu u Valjevu. Otpuštene Lozničanke, kada im je predočeno da su proglašene tehnološkim viškom, već su održale protest ispred pogona u njihovom gradu, ukazujući da su prije otkaza bile i žrtve maltretiranja, od mobinga, vređanja nazivima da su “teletabisi”, “mutoše” i “izmeti”, do čak, kako tvrde, fizičkog nasilja nad nekim radnicima i radnicama od strane šefova.
Otkazi na osnovu učinka
Iz fabrike istovremeno tvrde da “zakon ne poznaje samohrane roditelje, očeve i majke kao zaštićene kategorije zaposlenih”.
U pisanom odgovoru za Blic, zamenik direktora “Valy” Radomir Vukajlović nedavno je naveo da su razlozi za otkaze “negativna kretanja na tržištu Ruske Federacije i pandemija Kovid 19, a da je njihov cilj da se obezbijedi konkurentnost na tržištima i time sačuvaju dvije fabrike u Srbiji i više od 1.570 radnih mjesta”.
“Kriterijumi za formiranje liste viška zaposlenih su napravljeni na osnovu šestomjesečnog radnog učinka kod poslodavca, koji čine najobjektivniji parametar za ocjenjivanje u datoj situaciji. Iz procesa ocjenjivanja rada isključene su određene kategorije zaposlenih koje ne mogu i nisu bile proglašene za višak: osobe na porodiljskom odsustvu, lica na trudničkom odsustvu, roditelji odsutni zbog nege i posebne nege djeteta, kao i osobe sa invaliditetom na koja se ne primenjuju opšti uslovi zapošljavanja”, odgovario je nedavno Vukajlović, dodajući da u narednom periodu kompanija “vjeruje da neće biti razloga za dalja otpuštanja”.
On je, uz to, naglasio i da “Zakon o radu ne prepoznaje samohrane roditelje, očeve i majke, kao zaštićene kategorije zaposlenih”. Zamjenik direktora “Valy” u pisanom odgovoru za Blic negira i da je bilo prakse uznemiravanja radnica, “jer nikakvih prijava po tom osnovu nije bilo dok su zaposlene bile u radnom odnosu, niti kod poslodavca niti kod nadležnih državnih organa”.
Ovo, inače, nije prvo otpuštanje jer je 2015. godine, zbog pada izvoza na rusko tržište, u Valjevu bez posla ostalo čak 250 radnika. Fabrika “Valy”, inače, u stopostotnom vlasništvu je italijanske kompanije Golden lejdi i prošlu godinu su, prema podacima iz APR-a, završili sa 2.055 zaposlenih, a prema finansijskom izvještaju kompanija je lane imala neto dobitak veći od 200 miliona dinara.