Nakon američke note: Zahtjev Kosova za članstvo u Savjetu Evrope nije na dnevnom redu
01.02.2023. | 20:58Zahtjev samoproglašenog Kosova za članstvo u Savjetu Evrope danas se nije našao na dnevnom redu Komiteta ministara, jer predsedavajući, odnosno ambasador Islanda, nije predložila da ta tačka bude stavljena na dnevni red, potvrdila je ambasador Misije Srbije u Savjetu Evrope Aleksandra Đurović.
“Mi smo na sastanku koji je održan 18. januara imali raspravu o tom pitanju, gde je došlo do izražaja da ne postoji jedinstven stav zemalja članica i da postoje različiti pogledi oko vremenskog perioda kada bi to moglo da se nađe na dnevnom redu”, rekla je Đurovićeva.
Ona je rekla da se u periodu od dvije sedmice mogla vidjeti promjena stava nekih najznačajnijih zemalja, u ovom slučaju zemalja Kvinte.
“Prvenstveno, ovde kod nas u Strazburu je Italija istupila sa tim stavom da ovo nije trenutak kada treba da se pokreće to pitanje, imajući u vidu i situaciju na terenu, odnosno brojna kršenja ljudskih prava prema Srbima koja se dešavaju u poslednje vreme”, izjavila je Đurovićeva za Tanjug.
Prema njenim riječima, tom stavu se poslije priključila Francuska, a onda i NJemačka.
“To je ovde njihov stav koji zastupaju sa tvrdnjom da faktički očekuju od Prištine konstruktivniji pristup u dijalogu Beograd-Priština”, naglasila je Đurovićeva.
Na pitanje da li je tačno da su američke ambasade uputile zajedničku notu ministarstvima spoljnih poslova pojedinih zemalja članica Savjeta Evrop da se pitanje članstva u Savjetu Evrope ne stavlja na dnevni red Komiteta ministara dok Priština ne promijeni stav o zajednici srpskih opština, Đurovićeva je rekla da to ne može ni da potvrdi ni da demantuje.
“Jedino mogu da kažem da se to nije desilo u samom Strazburu, ali moguće je da je došlo na bilateralnoj bazi ka zemljama članicama, jer SAD jesu aktivna strana u samom dijalogu”, rekla je Đurovićeva.
Đurovićeva je napomenula da je zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Gabrijel Eskobar imao izjave koje su pokazale njihovu zainteresovanost za uspjeh dijaloga, ali SAD nisu zemlja članica Savjeta Evrope već imaju posmatrački status.
Komitet ministara Savjeta Evrope nije na dnevni red današnjeg sastanka uvrstio aplikaciju Prištine za članstvo u ovoj organizaciji.
Američke ambasade ranije su, prema saznanjima Tanjuga, uputile zajedničku notu ministarstvima spoljnih poslova pojedinih zemalja članica Savjeta Evrope, u kojoj Vašington traži da se pitanje članstva samoproglašenog Kosova u Savjetu Evrope ne stavlja na dnevni red Komiteta ministra tog tijela dok Priština ne promijeni stav o Zajednici srpskih opština.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti rekao da se protivi formiranju Zajednice srpskih opština, da ne neće prihvatiti formiranje bilo kakve “monoetničke asocijacije”.
On je naveo da Prištinu ne mogu ucjenjivati ni zastrašivati već je moraju tretirati “fer” i ravnopravno.