Niz pitanja i danas bez odgovora: Ključni propusti u slučaju nestanka malene Danke
03.01.2025. | 20:12Slučaj nestanka dvogodišnje Danke Ilić u martu 2024. kod Bora ostaće u sjenci niza pitanja na koja do danas nema odgovora, a koja bi mogla biti ključna u rasvjetljavanju svih okolnosti vezanih za ovaj slučaj.
Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rješenje o potvrđivanju optužnice protiv Srđana Jankovića i Dejana Dejana, osumnjičenih za ubistvo male Danke.
Portal Nova.rs otkriva koji su najveći propusti u ovom slučaju koji je uznemirio region.
Apelacioni sud je, usvajanjem žalbi branilaca osumnjičenih, ukinuo rješenje o potvrđivanju optužnice i predmet uputio na ponovno odlučivanje prvostepenom sudu, navedeno je u saopštenju Apelacionog suda u Nišu.
Srđan Janković i Dejan Dragijević, radnici JKP “Vodovod” iz Bora, optužnicom se terete za ubistvo Danke Ilić. Kobnog dana, kako tvrdi tužilaštvo, oni su kolima djevojčicu udarili u Banjskom polju, nedaleko od imanja porodice djeteta, a potom njeno tijelo stavili u automobil. Djevojčica se, kako se dalje navodi, u nekom trenutku osvijestila i oni su je ubili, a potom bacili tijelo na deponiju, a zatim se Dragijević narednih dana vratio i premjestio tijelo.
Nema tijela djeteta
Iako je optužnica trebalo da da odgovore na gotovo sva pitanja vezana za slučaj Danke, većina pitanja ostala je i danas nepotpuna ili bez odgovora. Optužnica je puna rupa u slučaju, a najveći propust u ovom slučaju jeste to što nije pronađeno tijelo djeteta.
Nadležni službe su danima pretraživale Banjskom polje, sela u okolini, ali tijelo nije pronađeno. Postavlja se pitanje i kako je moguće da policija nije pronašla tijelo ako su osumnjičeni najprije priznali ubistvo Danke Ilić i do detalja objasnili šta se tog dana dešavalo.
Osumnjičeni su naknadno povukli priznanja, tvrdeći da su im iznuđena batinama i povodom ovih navoda formiran je poseban predmet.
Nema DNK tragova
Još jedan ključni propust je nedostatak materijalnih tragova, pa je pravo pitanje na čemu se zaista bazire optužnica protiv Jankovića i Dragijevića.
Inače, na svim analiziranim tragovima koji se odnose na mjesto zločina nisu pronađeni biološki tragovi male Danke. Riječ je o tragovima na automobilu, ali i iz same unutrašnjosti vozila. DNK tragovi su ključni za slučaj jer osumnjičene vezuju za mjesto zločina.
Tokom istrage analizirano je više od 500 tragova, a ni na jednom nije pronađen DNK djevojčice.
Neslaganja u GPS vještačenju
Ipak, pošto DNK traga nema, sve oči bile su uprte u analizu GPS kretanja osumnjičenih na dan nestanka djevojčice.
Na osnovu analiza utvrđeno je da su osumnjičeni kobnog dana bili u Banjskom polju, što oni ne poriču. Policija je još na početku istrage saopštila da su se oni, nedaleko od imanja porodice Ilić, zaustavili u kritičnom periodu i da je utvrđeno njihovo zadržavanje na tom mjestu.
Ipak, novinari “Insajdera” su, u međuvremenu, došli do izvještaja vještačenja GPS uređaja u vozilu “Vodovoda”, na osnovu kojeg je i rekonstruisano kretanje dvojice osumnjičenih 26. marta 2024.
Kada se podaci vještaka uporede sa tvrdnjama koje je policija javno saopštila poslije hapšenja dvojice osumnjičenih, dolazi do ozbiljne razlike u vremenu zaustavljanja vozila. Tako vještaci tvrde da se vozilo “Vodovoda” ispred kuće porodice majke Danke zaustavilo i okrenulo za ukupno 53 sekunde. Policija je tvrdila da je zaustavljanje trajalo dva i po puta duže. Tako je Bratislav Gašić, koji je u to vrijeme bio ministar unutrašnjih poslova, tvrdio da se vozili ispred kapije zadržalo dva i po minuta, pisao je “Insajder”.
Razlika između policije i vještaka je i u vremenu zadržavanja dvojice osumnjičenih na deponiji na kojoj su, kako tvrdi policija, bacili tijelo djevojčice. Policija je tvrdila da su se Janković i Dragijević na tom mjestu, na starom banjskom putu, zadržali 109 sekundi. Vještaci su utvrdili – 80 sekundi.
Takva neslaganja kada su u pitanju podaci vještačenja i onih koje je saopštavao tadašnji ministar policije ukazuju na dodatne propuste koji su se dešavali u slučaju potrage za nestalom dvogodišnjom djevojčicom.
Djevojčica Danka Ilić nestala je 26. marta prošle godine. Tog dana njena majka prijavila je policiji da joj je dijete nestalo sa imanja u Banjskom polju. Nakon opsežne potrage koja je uslijedila, Gašić je rekao da su dvije osobe uhapšene zbog ubistva djevojčice u Boru.
Ko je sve priveden?
Optužnicom se Srđan Janković i Dejan Dragijević terete za krivično djelo teško ubistvo u saozvršilaštvu, dok je Radoslav Dragijević optužen za krivična djela pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela i neprijavljivanje krivičnog djela i učinioca. U ovom slučaju bio je priveden i rođeni brat Dejana Dragijevića, Dalibor, jer mu je navodno pomagao da ukloni tijelo. Dalibor Dragijević je prebijen u policijskoj stanici i u obdukcionom nalazu navodi se da je nasilna smrt, piše Nova.