Određene vrste riba napustile ovo područje: Jadransko more se mijenja

05.08.2024. | 09:30

​Jadransko more, sa italijanske strane, ove godine u julu dostiglo je rekordnu temperaturu od 30 stepeni, a u nekim dijelovima čak i više, što je dovelo do nestanka pojedinih vrsta riba, ali i cvjetanja mora.

Prema pisanju “The Guardiana”, toplota mora i slabe struje doprinjele su rasprostranjenoj proliferaciji, posebno u sjevernim i centralnim oblastima Jadrana, mucilagina, ili sluzi, guste, sluzave bijelo-žute supstance formirane od raznih mikroalgi koja se akumulira na morskom dnu.

Ta sluz je relativno jedinstvena za Jadran na italijanskoj strani i ima tendenciju da se nakuplja više kada more ne prima dovoljno hranljivih materija iz rijeke Po, koja se na sjeveru uliva u Jadran.

Posljednji put se ova supstanca tako značajno pojavila 1989. godine, posebno u vodama priobalnih gradova u regionu Emilija-Romanja, što je izazvalo odlazak turista.

Ta sluz veoma je opasna za ribolov, jer pravi probleme na motoru čamca, blokira ribarske mreže.

“Dok većina vrsta riba može da pobjegne od sluzi, ona može da uguši školjke, koje su takođe ugrožene, kao i plave rakove koji uspijevaju u toplijem Jadranu, posebno u sjevernim dijelovima.”

Italijanski ribari kažu da se tako nešto nikada nije dešavalo.

“Govorimo o 30 stepeni čak i na otvorenom moru. Jadran postaje tropski. Počinjemo da viđamo vrste riba koje ranije nisu bile ovdje, kao što je sabljarka, dok su razne vrste bijele ribe, poput romba, skoro izumrle. Nema sumnje da se klimatske promjene dešavaju”, rekao je jedan od ribara, prenosi “Telegraf”.