Oglasio se otac ubijene Angeline: Svaka kazna osim maksimalne bila bi poput ubistva
26.12.2024. | 11:56Anđelko Aćimović, otac Angeline Aćimović, djevojčice ubijene u masakru u OŠ “Vladislav Ribnikar”, izjavio je da očekuje maksimalnu kaznu za roditelje dječaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića. Dodao je da osjeća olakšanje zbog presude, jer im to barem omogućava da izbjegnu dodatnu traumu odlascima na sud.
Od same presuda će svakako zavisti naše stanje, a nadamo se da će biti maksimalna kazna, jer postoji mnogo dokaza za obje optužnice. Ukoliko presuda bude odgovarajuća, donijeće barem malo olakšanja. Međutim, i dalje ćemo se suočavati sa bolnom istinom da naše djece nema, kao i sa tugom i smanjenom životnom aktivnošću, koja nas svakodnevno prati. Svako od nas se sa time nosi na svoj način – rekao je Anđelko Aćimović.
-Aćimović ističe i da bi svaka kazna osim maksimalne bila poput “ubistva“ za porodice žrtava.
– Svaka druga kazna osim maksimalne bi nas ubila. Kao što nas ubija verbalni nastup njihovih branilaca koji traže oslobađajuću presudu, govoreći da apsolutno ništa nije dokazano. To je laž i može zbuniti javnost, zbog čega je važno reći istinu – svi dijelovi optužnice su dokazani velikim brojem dokaza. Ovaj slučaj prevazilazi sve druge – objašnjava naš sagovornik.
Dječak ubica se po zakonu tretira kao osoba sa neproverenim mentalnim smetnjama.
Otac ubijene djevojčice ističe da roditelji dječaka ubice tokom cijelog postupka nisu iskreno izrazili saučešće, naglašavajući da te riječi nisu u skladu sa njihovim ponašanjem. Kako kaže, to licemerje im pada još teže, jer su te riječi izgovorene samo da bi sudija čuo i da bi ostale zapisane u zvaničnom postupku.
Dječak ubica se po zakonu tretira kao osoba sa neproverenim mentalnim smetnjama i dok se to ne ustanovi, tamo će ga držati. Nadam se da niko normalan ne može potpisati da ga pusti na ulicu u ovom stanju, gdje dijete monstrum očigledno ne vlada emocijama, nema kajanja, niti empatije. Po njegovom priznanju, tek sada osjeća neku empatiju. Nadamo se da će ostati do 18. godine, a za dalje ćemo vidjeti kakav će zakon donijeti za ovakve slučajeve – objašnjava Aćimović.
Naš sagovornik ističe da ostaje pitanje da li će biti otvoren poseban institut sa stručnim osobljem i obezbjeđenjem za djecu poput dječaka ubice.
Dodaje da je nasilje, uključujući školske pucnjave, u porastu i da će takvi slučajevi biti sve učestaliji, prateći globalne trendove koji se prelijevaju i kod nas. Bila je opstrukcija od nekih nevladinih organizacija i UNICEF-a kada je trebalo da se promeni zakon i napravi posebna institucija sa medicinskim osobljem i stražom za tretman takve dece na civilizovan način. Zbog tih opstrukcija, trenutno nema rješenja osim da ostane gdje jeste, nadamo se do 18. godine – zaključuje Aćimović, piše Nova.rs.