Opasan trend na društvenim mrežama: Tinejdžeri dijele audio-zapise intimnih odnosa
15.06.2023. | 08:24Sve više tinejdžera u Srbiji u posljednje vrijeme na društvenim mrežama, a prvenstveno na Tiktoku, objavljuje audio-zapise seksualnih odnosa i označava profile djevojčica s kojima su bili!
Stručnjaci upozoravaju da je riječ o jezivom, ali i opasnom trendu čiji bi ciljevi mogli da budu osvetnička pornografija ili pak hvalisanje na mrežama radi prikupljanja većeg broja pregleda i lajkova.
Psiholog Dragica Mihajlović upozorava na opasnost širenja ovakvih audio-snimaka u virtuelnom prostoru u kome taj sadržaj može da ima ogromnu publiku.
“U današnje vrijeme se sve radi zbog lajka i pregleda, to je glavna nagrada za današnju djecu, tinejdžere i adolescente. Nakon svega ovoga, opet treba pokrenuti pitanje da li je u našem društvu potrebno da se uvede seksualno obrazovanje u škole jer današnji tinejdžeri u godinama kada otkrivaju svoju seksualnost doživljavaju fizičku, ali ne i mentalnu zrelost. Granice su pomjerene, oni sve ranije stupaju u odnose, ali nisu dovoljno informisani o tome”, navodi Mihajlovićeva i dodaje:
“Postavlja se i pitanje zašto bi neko snimao audio-zapis sa znanjem ili mimo znanja druge osobe i šta namjerava da uradi s tim. Dijeljenje takvog sadržaja na mrežama ostavlja trajne posljedice po žrtvu jer se takav zapis može dalje širiti i ne može se trajno ukloniti, a žrtva će na neki način biti etiketirana, osjećaće stid i strah”.
I Zorica Mršević, istraživačica fenomenologije nasilja, smatra da današnji tinejdžeri to rade zbog popularnosti.
“Društvene mreže su prostor s velikim brojem korisnika, široko rasprostranjen, u kome svaka distribucija sadržaja može biti opasna. U današnje vrijeme se ne zna kome će šta pasti na pamet i kako će zloupotrebiti tehnologiju ne razmišljajući o posljedicama. Na TikToku imamo različite jezive trendove gdje djeca ugrožavaju i svoje i tuđe živote”, ističe Mrševićeva za Kurir.
Naglašava da tinejdžeri dijeljenje seksualnog sadržaja smatraju dječjom igrarijom u doba kada oni sami istražuju svoju seksualnost.
“Sljedeći korak nakon toga je da žrtva može trpjeti različite oblike nasilja zbog takvog sadržaja. Mi stariji zauzimamo takvu poziciju gdje se zgražavamo nad ovakvim stvarima, ali je problem što nemamo proaktivni stav koji će preduprediti ovakve stvari i iskoreniti ih. To što je dijete kod kuće pored telefona ili kompjutera roditeljima na oku ne znači da je bezbjedno”.
Umjesto da se u tim godinama bave sportom, oni smišljaju seksualne gadosti i kao plod dokonosti svjesno ili nesvjesno plasiraju gnusne stvari na mrežama. Ovakve stvari roditeljima treba da budu signal da dijete ne kreće u dobrom pravcu.