Poljski „žuti prsluci“ prijete: Zauzećemo Varšavu 6. februara!
03.02.2019. | 22:24Prošle sedmice su u nekoliko delova Poljske poljoprivrednici blokirali glavne magistralne puteve. Farmeri odeveni u žute prsluke protestovali su najavljujući „novi seljački ustanak“.
Na putu broj 11, u blizini grada Sroda Vjelkopolska, održana je akcija lokalnih poljoprivrednika koja je trebalo da podsjeća na sahranu.
Nezadovoljni farmeri htjeli su da pokažu da poljska poljoprivreda polako ali sigurno umire. Učesnici marša tvrde da sve više poljoprivrednika mora da proglasi bankrot, da oni zatvaraju ili prodaju svoja domaćinstva, jer im proizvodnja ne donosi dovoljno novca.
Agrari traže izmjene u sistemu trgovine u državi i posebno u sistemu prodaje poljskih proizvoda u svetu, koja bi, po njihovom mišljenju, trebalo da najpre zadovolji interese malih poljoprivrednih gazdinstava u samoj Poljskoj.
Glavni inicijator protesta je organizacija „Agrosavez“, koja okuplja poljoprivrednike. Mihail Kolodzeijčak, lider ove organizacije, kaže da se „Agrosavez“ zalaže za proivodnju zdrave hrane u samoj Poljskoj.
Węzeł Kórnik Południe przy trasie S11/DK11. #Rolnicy szykują się do milczącego protestu. Będą maszerować w kier. Środy Wlkp. „Rolnictwo powoli umiera. Minister @jkardanowski niech się bierze do roboty, a nie tylko chce rozmawiać” – mówi koordynator protestu. @RMF24pl pic.twitter.com/wW2HKox3xC
— Mateusz Chłystun (@MateuszChlystun) 28. siječnja 2019.
„Samo ćemo na ovakav način omogućiti poljoprivrednu bezbjednost“, istakao je on.
U razgovoru za Sputnik Kolodzeijčak je objasnio kako se odvijao sam protest.
„Na skoro 30 ključnih tačaka blokirali smo puteve na različite načine: pod točkove vozila smo bacali voće i povrće, traktori su blokirali kretanje vozila. Nažalost, došlo je do zastoja, i poljoprivrednici se izvinjavaju vozačima. Ali, nadam se da svi shvataju da mi nismo protestovali zato što nam se to sviđa, nego zato što nas je muka naterala. Situacija sa poljskom poljoprivredom se pogoršava iz dana u dan. Rad u ovoj oblasti ne donosi očekivane ili makar minimalne prihode“, očajan je lider organizacije „Agrosavez“.
Mihal Kolodzeijčak smatra i da je trgovina u Poljskoj veoma loše organizovana, zbog čega su mali farmeri na gubitku.
„Agresivna politika inostranih korporacija, pasivni stav državnih službi, neefikasna međunarodna politika i odluke koje ne idu u korist poljskim državnim interesima, doveli su do toga da se naše selo nalazi u očajnom i beznadežnom položaju i mnoge male farme su na ivici bankrotstva“, piše na sajtu „Agrosaveza“. Zato je jedan od glavnih zahteva zaštita unutrašnjeg tržišta i proizvodnje od onih poljskih centara moći koji gospodare poljskom trgovinom.
„Poljska vlada ne štiti svoje tržište. Poljoprivredni proizvodi se uvoze iz drugih država-članica EU. Često se uvozi roba čak i iz Ukrajine, a njima podršku pružaju određene zapadnoevropske države na političkim osnovama. Ne ulazim u to kakvog je kvaliteta ukrajinska roba, već smatram da takvi proizvodi uopšte ne bi trebalo da se nađu na poljskom tržištu, jer imamo svoju proizvodnju“ kategoričan je Kolodzeijčak.
Sagovornik Sputnika smatra da poljski ministar poljoprivrede nije spreman na hrabre i neophodne korake i zato još jedan sastanak sa njim u vidu „okruglog stola“ poljoprivrednicima ne bi doneo nikakav konkretan boljitak. Poljski farmeri žele razgovor sa predsednikom Andžejem Dudom.
U etru lokalnog radija ZET Mihail Kolodzeijčak je upozorio da su protesti održani 28. januara samo početak, a da „ozbiljne proteste“ planiraju za narednz nedelju, „ako predsednik kome se obraćaju ne stupi u borbu za poljsku poljoprivredu“.
„Zauzećemo Varšavu 6. februara“, dodao je Kolodzeijčak i naglasio da demonstracije imaju za cilj da pokažu nezadovoljstvo poljskih građana, bez narušavanja zakona.