Pošta Srbije o četiri nabavke sprovedene bez tendera: “Igrom slučaja smo sve poslove dali istoj firmi”

16.12.2024. | 14:27

Pošta Srbije 2021. godine sprovela je četiri nabavke vrijedne ukupno 3,5 miliona dinara (skoro 30.000 evra).

To ne bi bilo zanimljivo da Pošta te nabavke nije podijelila na iznose ispod milion dinara i tako izbjegla primjenu Zakona o javnim nabavkama. Da bi to mogla da izvede, nabavkama je dala različite oznake iako, kako je navela Državna revizorska institucija u svom izvještaju, sve one spadaju pod jednu oznaku – marketing i oglašavanje. Sve četiri, bez javnog nadmetanja, zatim je dobila ista firma – Hominid advertising.

Sve četiri javne nabavke sprovedene su u rasponu od 18 dana, od 13. do 31. decembra 2021. godine. Novac za sva četiri posla Hominidu je isplaćen već sljedećeg mjeseca.

Tri posla koštala su Poštu 990.000 dinara, a četvrti 499.000 dinara, prenosi Nova ekonomija.

Kako tvrdi DRI u svom izvještaju, sve četiri nabavke ticale su se oglašavanja, marketinga, brendiranja, ali i organizovanja skupova „kako bi se jačao brending kompanije“.

Organizovali događaj, ali nemaju dokaze za to

Prva od četiri nabavke ticala se organizovanja skupova, konferencija, okruglih stolova i drugih događaja u oblasti jačanja i pozicioniranja brenda Pošte.

Događaj koji je Pošta „naručila“ trebalo je da bude za maksimalno 20 osoba.

„Hominid advertising“ koji je dobio posao bio je u obavezi da obezbijedi salu sa potrebnom opremom (LCD monitor, projektori visoke rezolucije, materijal za učesnike: flajeri, fascikle, plakate, kataloge i slično) ali i da obezbijedi brendiranje sale na osnovu logotipa i fotografija preduzeća.

Kako svaka javna nabavka ima određenu oznaku, u skladu sa tim šta je predmet nabavke, tako je i ova dobila određenu oznaku.

Preduzeće „Pošta Srbije“ ovoj nabavci stavilo je oznaku koja se tiče samo organizovanja raznih dešavanja kao što su seminari, kulturna dešavanja, festivali, proslave, modne revije, izložbe i aukcije.

Međutim, DRI smatra da se ova nabavka ticala promovisanja, i da treba da nosi oznaku za uslugu oglašavanja i marketinga.

Pored pogrešne „šifre“, „Pošta Srbije“ nije dostavila nijedan dokument kojim se dokazuje da je ovaj događaj uopšte organizovan.

„Prema objašnjenju odgovornog lica, Preduzeće nema fotografije sa održanog skupa, izrađene materijale za učesnike skupa, pisanu korespondenciju sa ponuđačem koja se odnosi na ponude za salu i drugo“, navodi DRI.

Posao za ovaj događaj bio je vrijedan 989.000 dinara bez PDV-a, odnosno 1,18 miliona dinara sa PDV-om. Na račun firme „Hominid advertising“ novac je „legao“ u januaru 2022. godine.

Programski direktor organizacije „Transparentnost Srbija“ Nemanja Nenadić kazao je za Novu ekonomiju da jedno od pravila koje je uvedeno u Zakon o javnim nabavkama od 2002. godine jeste da bi naručilac sve svoje nabavke koje su iste vrste morao da sprovodi objedinjeno.

„Cilj toga jeste da se spriječi ‘sjeckanje’ nabavki prije svega na taj način da one padnu ispod limita za sprovođenje tendera. U situacijama kada se učini da je neka javna nabavka bila rascepkana, logično je da se prvo posumnja da je razlog bio da se izbjegne tender i da se posao dodijeli u jednom postupku koji je manje transparentan, gdje se nabavka ne objavljuje i gdje se pozivaju firme koje sam naručilac odabere“, rekao je Nenadić.

Dodao je da su „takve sumnje snažne“ kada je vrijednost čitavog posla po pojedinim nabavkama blizu limita, odnosno milion dinara kada je riječ o uslugama.

Taj slučaj upravo i jeste sa pomenutim nabavkama. Vrijednost tri nabavke bila je blizu milion dinara, odnosno 990.000 dinara, pa tako nabavke nisu završile na portalu, a ni u javnosti.

„Kriterijumi za utvrđivanje da li su nabavke istovrsne ili ne, nisu uvijek dovoljno precizni i može se dogoditi da ih neko krivo protumači i bez namjere da krši zakon. Zbog toga je važno da se nabavke provjeravaju, ne samo podaci o nabavkama koje su već izvršene, već i planovi za njihovo sprovođenje kako bi se vidjelo da li postoji namjera da se zakon izigra na taj način“, rekao je Nenadić.

Na internet stranici Javnog preduzeća „Pošta Srbije“ nalaze se javne nabavke koje su sprovedene u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, ali i one koje su izuzete iz zakona.

Međutim, na sajtu preduzeća se ne nalaze upravo ove četiri nabavke o kojima je pisao DRI. Zbog čega se sve sprovedene nabavke (i one koje su raspisane u skladu sa zakonom ali i one koje nisu) ne nalaze na portalu, pitali smo preduzeće „Pošta Srbije“.

Na osnovu analize Državne revizorske institucije, ukazano je da su nabavke Pošte Srbije bile podeljene kako bi se izbjegla primjena Zakona o javnim nabavkama. Pritom, istaknuto je da kriterijumi za određivanje istovrsnosti nabavki nisu dovoljno precizni, što ostavlja prostor za potencijalno pogrešno tumačenje, bilo namjerno ili nenamjerno.

„Zakon o javnim nabavkama omogućava transparentniji proces, dok narudžbenice i pregovarački postupci ostavljaju prostor za favorizovanje ponuđača“, kaže Nemanja Nenadić iz „Transparentnosti Srbija“. On napominje da je posebno sumnjivo kada se nabavke vještački „seckaju“ i njihova vrijednost približava limitima ispod kojih nije potrebna primjena Zakona.

U slučaju Pošte Srbije, proces je dodatno doveden u pitanje činjenicom da dokumentacija koja bi mogla potvrditi realizaciju pojedinih poslova nije dostavljena. Državni revizor je utvrdio da Pošta nije obezbijedila nijedan dokaz za skupove koje je navodno organizovala.

Bez odgovornosti?

Iako su sve nepravilnosti navedene u izvještaju DRI-a, za sada nema informacija o tome da li su preduzete konkretne mjere protiv odgovornih u Pošti Srbije. Organizacije koje prate rad javnih preduzeća upozoravaju da ovakvi slučajevi dodatno urušavaju povjerenje građana u transparentnost trošenja javnih sredstava.

Jedan od predloga za prevazilaženje ovakvih situacija je postavljanje strožih kontrolnih mehanizama prije realizacije nabavki, ali i efikasniji nadzor nad radom javnih preduzeća kako bi se spriječilo eventualno kršenje zakona u budućnosti.