Potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije
26.10.2019. | 00:09Premijerka Srbije Ana Brnabić je u Moskvi potpisala Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije i njenih država članica – Rusije, Kazahstana, Bjelorusije, Jermenije i Kirgistana.
Srbiji je potpisivanjem sporazuma otvoren pristup tržištu od 183 miliona ljudi.
Dogovorom o slobodnoj trgovini, Srbija će moći da izvozi gotovo 100 odsto proizvoda bez plaćanja carina.
Između ostalog, riječ je o izvozu 2.000 tona cigareta, 400 tona kravljeg sira, neograničen izvoz ovčjeg i kozjeg sira, kao i voćne rakije, 90.000 litara vinjaka.
Prema sporazumu koji je danas potpisan, ostaje carina na izvoz automobila iz Srbije.
Jedan od uslova za potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini sa EAEU bilo je i potpisivanje Fitosanitarnog sporazuma kojim se uređuje izvoz robe biljnog porijekla u EAEU.
Prošle godine robna razmjena sa ovih pet zemalja članica Evroazijske unije bila je 3,4 milijarde dolara.
Iz Srbije je izvezena roba vrijedna 1,1 milijardu dolara, a uvezena u vrijednosti od 2,3 milijarde.
Premijerka Ana Brnabić rekla je novinarima nakon potpisivanja da je Sporazum između Srbije i Evroazijske ekonomske unije komplementaran evropskom putu Beograda.
“Mi imamo pod sporazumom o SSP-u pravo na sporazume o slobodnoj trgovini sa međunarodnim organizacijama i pojedinačnim zemljama do ulaska u EU. Tada moramo da raskidamo sporazume sa svim trećim zemljama i drugim organizacijama, do tada imamo pravo i u interesu Srbije je što više ovakvih sporazuma”, rekla je Brnabićeva.
Predsjednik Aleksandar Vučić je ranije ocijenio da je sporazum važan za Srbiju i njenu privredu, i da ojačava povjerenje između dvije zemlje.
Evroazijska ekonomska unija je osnovana 1. januara 2015. godine na ideju ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Bruto društveni proizvod u EEU je 1,9 triliona dolara, odnosno 3,2 odsto svjetskog BDP-a, dok je nezaposlenost 5,4 procenta.
Što se tiče političkih odnosa, za razliku od Evropske unije, svaka članica vodi svoju spoljnu politiku, koje su nekad u raskoraku – prije svega u odnosu prema Briselu i Pekingu.
Izvor.(RTS)