Premijer predstavio demografske mjere: Naknada za roditelje ide na 3.000 evra
12.12.2024. | 16:02Premijer Hrvatske Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su niz demografskih mjera koje će, prema njihovim riječima, unaprijediti natalitet i potaknuti povratak iseljenika u Hrvatsku.
Mjere će biti na snazi od iduće godine i usmjerene su na poboljšanje položaja porodica, majki i očeva te na ravnomjerniji razvoj svih dijelova zemlje.
Premijer Plenković istaknuo je da je demografska revitalizacija strateški najvažnija tema za opstanak hrvatskog naroda. Prema njegovim riječima, cilj je zaustaviti negativne demografske trendove i pokušati ih preokrenuti. On je podsjetio na zabrinjavajuće podatke: u prošloj godini rođeno je 32.170 djece, dok je umrlo 51.275 osoba, što znači da na dan u Hrvatskoj umre više ljudi nego što se rodi.
Vlada će od marta iduće godine udvostručiti jednokratnu naknadu za novorođeno dijete s 309 na 618 evra, a povećava se i limit naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta.
Do sada zaposleni ili samozaposleni roditelji (u većini slučajeva majke koriste i roditeljski dopust) za tih drugih šest mjeseci roditeljskog, koji se može iskoristiti do djetetove 8. godine, nisu mogli mjesečno primati više od 995 evra, a od 2025. se taj limit diže na 3.000 evra neto. To znači da će roditelj moći mjesečno primati puni iznos svoje plate ako se radi o plaći do 3000 evra.
To je za čak devet puta više od 2016. godine, naglasili su premijer i ministar. Za roditelje blizanaca, troje ili više djece naknada za roditeljski dopust od prve do treće godine djetetova života povećava se s 551 na 803 evra.
“Dakle, prema analizama, 97 posto žena koje su rodile primaće punu platu, a naknadu u maksimalnom iznosu do 3.000 evra moći će ostvarivati i očevi koji koriste pravo na dva mjeseca neprenosivog roditeljskog dopusta do osme godine života”, poručio je ministar. Naglasio je da će povećanu naknadu primati i one majke koje će u tom trenutku već biti na roditeljskom dopustu.
Raste i naknada za roditeljski dopust za roditelje koji rade na pola radnog vremena do prve godine djetetova života s 485 na 971 evro, a od prve do treće godine djetetova života za blizance, treće i svako sljedeće dijete na 600 evra.
“Primjer nekoga s neto platom od 2000 evra – Ministarstvo će isplatiti 971 evro, a poslodavac otprilike 1.000, time će primanja gotovo neznatno pasti, a moći će provoditi dovoljno vremena sa svojim djetetom”, naveo je Šipić. Vlada će produžiti i trajanje očinskog dopusta s 10 na 15 dana za jedno rođeno dijete, odnosno s 15 na 30 dana za blizance ili više istovremeno rođene djece.
Povećava se i naknada za bolovanje radi pojačane njege djeteta do treće godine života s 551 na 701, roditeljima djece s težim smetnjama u razvoju na 803 evra, a za zaposlene i samozaposlene roditelje na minimalnoj plati s 309 na 701 evro za puno radno vrijeme, tj. na 503 evra za nepuno radno vrijeme.
Na 503 evra se povećava naknada za roditeljski dopust nezaposlenih roditelja. Majke koje ne mogu raditi zbog komplikacija u trudnoći te koje su na bolovanju radi njege bolesnog djeteta umjesto dosadašnjih 565 evra primaće od iduće godine 995 evra naknade.
Iduće godine, najavio je ministar, izradiće se i analiza Zakona o doplatku za djecu i pripremiti prijedlog novog Zakona. Zakladi Hrvatska za djecu osiguraće se 400.000 evra kao podrška roditeljima s više djece, s jednim roditeljem i porodicama slabijeg imovinskog statusa, a vlada će u iznosu od 20 miliona evra finansirati projekte opština i gradova u kojima nema dovoljno vrtićkih kapaciteta.
Unapređuje se i e-Dječja kartica Mudrica, kojom će se ostvarivati veći popusti za javne usluge (muzeje, bazene, nacionalne parkove, kazališta…) – od 30 posto za porodice s dvoje djece do 100 posto s petoro i više djece. Zahtjev za promjenama, naglasio je Plenković, zahtijeva pomak u mentalitetu društva i optimističniji pogled na budućnost, jer je nužno stvoriti poticajno okruženje za porodice.
Nove mjere takođe uključuju planove za povratak iseljenika, posebno u područja pogođena depopulacijom, uz podršku za zapošljavanje i poticanje preduzetništva u tim regijama. Za ove mjere osigurano je 22 miliona evra. Vlada takođe nastoji potaknuti ostanak mladih porodica u Hrvatskoj putem novih mjera podrške, uključujući i bespovratne mjere za preseljenje, zajmove za preduzetnike i subvencionisane troškove prevoza, prenosi Index.