Prijedlog da se “žuta kuća” zaboravi: Albanci traže od Savjeta Evrope da ih oslobodi od optužbi o trgovini organima
22.07.2022. | 14:23Albanski parlament zatražio je od najvišeg evropskog tijela za ljudska prava da poništi rezoluciju iz 2011. u kojoj se navode optužbe o vađenju ljudskih organa tokom rata na Kosovu i Metohiji 1990-ih.
Parlament je kasno sinoć izglasao sa 125-0 “za” prijedlog kojim se od Savjeta Evrope traži da Albaniju i Kosmet oslobodi optužbi o trgovini organima.
“To pitanje o vađenju organa trebalo bi da se završi kako bi ljudi našli moć da se pomire i žive zajedno, liječeći rane iz prošlosti”, navodi se u rezoluciji.
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope je 2011. godine usvojila rezoluciju kojom se poziva misija EU na Kosmetu da istraži “ratne zločine i trgovinu organima” na Kosmetu i u Albaniji.
U toj rezoluciji se navode navodi da su borci iz sada raspuštene takozvane “oslobodilačke vojske Kosova” trgovali ljudskim organima oduzetim od zatvorenika, ubijenih Srba i sunarodnika etničkih Albanaca i na Kosovu i Metohiji i u Albaniji, prenio je AP.
“Čini se da brojne indicije potvrđuju da su u periodu neposredno nakon okončanja oružanog sukoba, prije nego što su međunarodne snage zaista uspjele da preuzmu kontrolu nad regionom i ponovo uspostave privid zakona i reda, nekim zatvorenicima vađeni organi u klinici na albanskoj teritoriji i prebačeni u inostranstvo na transplantaciju”, navodi se u rezoluciji.
Rezolucija je zasnovana na izvještaju iz 2010. švajcarskog senatora Dika Martija, istražioca Savjeta Evrope, koji je rekao da je OVK odgovorna za smrt stotina Srba, Roma i etničkih Albanaca osumnjičenih da su sarađivali sa Srbima tokom rata 1998. i 1999. godine.
U Martijevom izvještaju se, takođe, zaključuje da je bilo slučajeva u kojima su neki od zarobljenika ubijeni da bi njihovi organi bili prodati na međunarodnom crnom tržištu. Vjeruje se da “žuta kuća” u okrugu na sjeveru Albanije služila kao klinika za vađenje organa i privukla je pažnju međunarodnih medija.
Poslije dvije i po godine istrage, specijalni tužilac EU je 2014. godine rekao da ima “ubjedljive indikacije”, da je do 10 zarobljenika ubijeno da bi im bili uzeti organi za ilegalnu trgovinu i prodaju na crnom tržištu tokom rata.
Međutim, tužilac je rekao da nema dovoljno dokaza da bi se bilo ko optužio za navodne zločine.
U prijedlogu koji su usvojili albanski zakonodavci navodi se da su tvrdnje u Martijevom izvještaju stoga “ostale nepotkrijepljene, nedokazane i nisu zasnovane na dokazima i činjenicama, te da ih kao takve treba da smatraju nacionalne i međunarodne institucije”.
Premijer Edi Rama, lider socijalista, rekao je da je Martijev izvještaj “monstruozan” i osudio tendencije da se OVK okarakteriše kao “teroristička jedinica kriminalaca koja se bavi trgovinom organima”.