Pupovac povodom “Oluje”: Ubijeni stariji Srbi koji nikome nisu predstavljali opasnost
03.08.2024. | 17:12Predsjednik Srpskog narodnog vijeća u Hrvatskoj Milorad Pupovac izjavio je da su tokom hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja” 1995. godine u selu Strmica kod Knina mahom ubijeni civili, stariji i nemoćni, koji nikome nisu predstavljali opasnost i za čija ubistva niko nije odgovarao.
Na obilježavanju 29 godina od hrvatske zločinačke akcije “Oluja” u Strmici kod Knina, Pupovac je rekao da buduće generacije ne zaslužuju suočavanje sa takvim iskustvom.
Poslanik SDSS-a u Hrvatskom saboru Anja Šimpraga istakla je da je srpsko stanovništvo u selu Strmica kod Knina pogodila najteža sudbina nakon što su ostali u svojim kućama, imajući povjerenje u hrvatsku vojsku i vlast.
Ukazala je na potrebu da zločini budu procesuirani, jer kada se ti procesi pravedno privedu kraju ova tema će prestati biti resurs za političku mobilizaciju u dnevno-političke svrhe.
Ona je istakla da se istorija ne može promijeniti, ali se mogu stvoriti uslovi da se krajevi zahvaćeni ratom revitalizuju i da postanu mjesto dobro za život i Srbima i Hrvatima.
Šimpraga je pročitala imena do sada poznatih žrtava zločina počinjenih nad ljudima tog sela iz avgusta 1995. godine, te izrazila saučešće njihovim porodicama.
“Hrvatsko društvo upozoreno je da treba smoći snage i priznati da su u `Oluji` počinjeni zločini nad srpskim civilima koji nikada nije trebalo da se dogode”, rekla je ona.
Šimpraga je istakla da nisu spremni da gledaju i slušaju kako je trend obnavljanja i normalizacije ustaškog pozdrava u javnom i političkom životu prihvatljiv jer taj pozdrav predstavlja prijetnju svim narodima žrtava.
Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.
Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od čega 1.236 ili 65 odsto civila, od kojih su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.