Putin potpisao: Nuklearni sporazum sa Amerikom više ne važi
03.07.2019. | 15:57Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakon o suspenziji Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
Odgovarajući dokument objavljen je na zvaničnom internet portalu za pravne informacije.
„Obustaviti Sporazum između Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika i Sjedinjenih Američkih Država o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, potpisanog u Vašingtonu 8. decembra 1987. godine“, navodi se u dokumentu.
Američki predsjednik Donald Tramp je početkom godine saopštio da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa i optužio Rusiju da narušava Sporazum, što je Moskva demantovala. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je tim povodom da će sporazum biti raskinut ako se Rusija u roku od šest mjeseci ne vrati na potpuno i provjerljivo poštovanje Sporazuma.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin je 2. februara izjavio da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. On je rekao i da Moskva neće dopustiti da bude uvučena u skupu trku u naoružanju. Pri tome je Putin dodao da svi prijedlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali i naredio da ruski zvaničnici ne iniciraju nikakve pregovore o tom pitanju. Ruski lider je 4. marta potpisao ukaz prema kojem Rusija prekida ispunjavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
Sporazum o raketama srednjeg i kratkog dometa potpisan je 8. decembra 1987. godine, tokom posjete sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova Vašingtonu. Sporazum je prvo obuhvatao klasu raketnog naoružanja dometa od 500 do 1.000 i od 1.000 do 5.500 kilometara, uključujući rakete R-12 i R-14, koje je SSSR 1962. godine razmestio na Kubi, što je izazvalo Karipsku krizu.
U maju 1991. godine Sporazum je u potpunosti realizovan. Sovjetski savez je do tada uništio 1.752 balističke i krstareće rakete kopnenog baziranja, a SAD 859. Dokument ima neograničeni rok. Svaka od strana ima pravo da ga raskine ukoliko predstavi ubjedljive dokaze o neophodnosti da istupi iz njega.
Izvor:(SPUTNIK)