Saks poručio da je Srbija u teškom položaju: Mogla bi da bude most između EU i Rusije

06.03.2024. | 08:01

Jedan od najpoznatijih svjetskih ekonomista i analitičara DŽefri Saks izjavio je da je Srbija u teškom položaju zbog sukoba SAD i Evrope sa Rusijom oko Ukrajine, kao i da bi u slučaju postizanja dogovora i prekida rata mogla da bude most u obnovljenim odnosima između EU i Moskve.

Saks je rekao da bi Srbija mogla da ima velike koristi ako bi došlo do dogovora i obustave rata u Ukrajini.

“Za zemlju kao što je Srbija, ovo bi bilo najbolje moguće rješenje, jer je Srbija opet uhvaćena između Istoka i Zapada, zbog svog geografskog položaja, ali i kulturološki i po pitanju spoljne politike. U sredini je svega ovoga što se dešava”, rekao je Saks obraćajući se onlajn iz Amerike kao specijalni gost na Kopaonik biznis forumu.

On je naveo da je prekid normalnih odnosa između Rusije i EU jako pogodio Srbiju koja bi mogla da bude most između Istoka i Zapada.

“Svakako da bi Srbija u tom slučaju vezivala Rusiju i Evropu. Finansijski, logistički i industrijski bila bi neka vrsta mosta u obnovljenim ekonomskim odnosima između Istoka i Zapada”, rekao je Saks.

On smatra da bi Srbija mogla da ima veliku korist ukoliko bi Amerika napustila antikinesku politiku.

“Činjenica da Evropa mora da prati SAD i da je duboko oštetila svoje veze sa Kinom druga je velika greška Evrope. Srbija bi opet bila u odličnom položaju, imala bi koristi od normalizacije odnosa i pomogla bi u smanjivanju geopolitičkih tenzija između Evrope i Rusije, kao i Evrope i Kine”, rekao je Saks.

On je istakao da je Amerika sve pogrešno shvatila, od Avganistana, Iraka, Sirije, Libije i Ukrajine i da se neokonzervativni rat pokazao kao potpuni neuspjeh.

Saks je ukazao da su ti ratovi koštali Sjedinjene Države sedam triliona dolara duga i da opet nisu ništa donijeli Americi.

On je rekao da je rat u Ukrajini pogodio industrijski sektor u NJemačkoj više nego u drugim zemljama.

“Mnoge evorpske ekonomije su živjele od ruskog jeftinog gasa, ali političko i ekonomsko približavanje NJemačke i Rusije nije ono što im je odgovaralo. Trebalo je da dođe do tranzicije NJemačke industrije, u čijem je centru automobilska industrija, što je važno za sve zemlje centralne Evrope”, naveo je Saks.

On smatra da bi kapacitete industrije trebalo koristiti za proizvodnju električnih vozila, a ne municije i oružja.

Saks je istakao da bi Zapadni Balkan i EU trebalo da se ujedine u infastrukturalnom smislu kod gradnje zajedničkih prenosnih mreža, zatim kod korišćenja vodonika i zelene agende.

“Evropska komisija troši umjesto toga novac na finansiranje rata, a visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj i predsjednik Evropske komisije Ursula Fon der Lajen govore isključivo o ratu”, rekao je Saks.