Šetnja uslijedila nakon protesta u Beogradu: Blokada dvije željezničke stanice VIDEO
10.08.2024. | 21:38Organizatori večerašnjeg protesta protiv iskopavanja litijuma u Beogradu pozvali su učesnike poslije skupa i šetnje do mosta Gazela na blokadu dvije željezničke stanice u glavnom gradu što je i učinjeno.
Ekološki aktivista iz udruženja “Ne damo Jadar” Zlatko Kokanović izjavio je nakon što je čelo kolone stiglo do mosta da će se učesnici podijeliti u dvije kolone i blokirati željezničku stanicu Prokop i Novi Beograd.
“Nema nazad mi branimo Srbiju”, rekao je Kokanović i pozvao okupljene da blokade budu mirne.
Nakon što su demonstranti blokirali stanicu Prokop, blokirana je i Željeznička stanica “Novi Beograd”.
Učesnici koji su u koloni, koja je prešla preko mosta “Gazele”, ušli su u stanicu i sišli na kolosijek, gdje su preko pruge razvili transparente “Ne damo Jadar” i blokirali saobraćaj.
Kolonu ka stanici Novi Beograd predvodio je predsjednik Udruženja “Ne damo Jadar” Zlatko Kokanović, koji je rekao da će tu ostati cijelu noć.
Na hiljade građana okupilo se 10. avgusta na poziv Saveza ekoloških organizacija Srbije nakon što vlast nije ispunila njihov zahtjev da u roku od 40 dana usvoji zakon kojim se zabranjuje iskopavanje litijuma i otvaranje rudnika u dolini rijeke Jadar na zapadu zemlje.
Beograd, protest protiv Rio Tinta i otvaranja rudnika litijuma u Srbiji. pic.twitter.com/Ls2AQUlItk
— Pokret Tvrđava (@Pokret_Tvrdjava) August 10, 2024
“Izgleda da smo žrtvovani kao buduća rudarska kolonija i deponija. To nećemo dozvoliti. Zato smo danas ovdje da dignemo svoj glas, ne pristajemo i branimo opstanak u svojoj zemlji”, rekla je okupljenima na protestu glumica i ekološka aktivistkinja Svetlana Bojković.
Profesorka Hemijskog fakulteta Dragana Đorđević izjavila je da štete od rudnika ne mogu da se saniraju.
“Zaostale jalovine truju vijekovima, pa i milenijuma. Mi već imamo takva mjesta u Srbiji. Ali to rudarenje nije bilo tako intenzivno kao ovo danas što se planira”, poručila je Đorđević.
Rio Tinto neces kopati – Beograd danas pic.twitter.com/dd5Rmv4Mje
— Marijana Kokanovic (@MarijanaKokano1) August 10, 2024
Okupljeni na protestu nosili su transparente “Stop Rio Tinto”, “Ne rudniku, eksploataciji, iseljenju”, “Rio Tinto marš iz Srbije” i skandirali “Nećete kopati” i “Izdaja, izdaja!”.
Ovo je posljednji u nizu od 50 okupljanja građana započetih krajem juna u Srbiji, povodom najava otvaranja rudnika litijuma u dolini rijeke Jadar na zapadu zemlje.
Topalko dominira… pic.twitter.com/4rqeySBhXL
— Željko Kisa (@ZeljkoKisa) August 10, 2024
Inicijatori protesta u Beogradu Zlatko Kokanović i Nebojša Petković saopštili su da su uoči okupljanja 10. avgusta pozvani na informativni razgovor u Bezbednosno-informativnoj agenciji.
Demonstranti u Prokopu spominju Oskara: pic.twitter.com/kjm93xIApr
— Igor Mitrovic (@IgorMitrovic100) August 10, 2024
Oni su na Facebook stranici udruženja “Ne damo Jadar” objavili da su nakon kraćeg razgovora pušteni i da su upozoreni da su blokade poslije protesta protivzakonite, te budu spremni da se nose sa posljedicama.
Zvaničnici tvrde da je cilj protesta rušenje vlasti
O protestima su se oglasili brojni državni zvaničnici, koji su se saglasili sa predsjednikom Srbije Aleksandarom Vučićem u oceni da je osnovni cilj protesta “rušenje vlasti” na ulici.
Vučić je više puta pozitivno govorio o projektu “Jadar” i navodio da bi rudnik litijuma kompanije “Rio Tinto” u Jadru trebalo da počne da radi 2026. godine, “ukoliko se obezbjede garancije da neće biti ugrožavanja životne sredine i zdravlja ljudi”.
Prokop sad, dodjite ljudi #riotinto #riotintomarsizsrbije #protest pic.twitter.com/wJXjvhrWsh
— mata_hari7 (@bukvalnostrasno) August 10, 2024
Sa druge strane, ekološki aktivisti i dio stručne javnosti ukazali su nesagledive posljedice po životnu sredinu.
Ustavni sud Srbije je 11. jula poništio odluku Vlade Srbije koja je 2022. stopirala projekat “Jadar” australijske kompanije “Rio Tinto”.
Kontramiting u Beogradu
U neposrednoj blizini mjesta gdje se održava ekološki protest, okupili su se i pripadnici malo poznate organizacije “Dostojni Srbije” na kontramitingu.
Nekoliko desetina predstavnika te organizacije mašu srpskim i ruskim zastavama.
Oni su nekoliko dana ranije postavili šatore, kako kažu, da bi spriječili “prevaru kao što se desilo Petog oktobra”, aludirajući na revoluciju 2000. godine kada je svrgnut režim Slobodana Miloševića.
“Mi ne protestujemo, mi smo ovdje da informišemo narod zato što se sprema prevara”, rekla je reporterki RSE Ljiljana Markićević iz ovog udruženja.
U bazi podataka Agencije za privredne registre se navodi da je udruženje “Dostojni Srbije” osnovano 2017. godine. Među ciljevima koji su navedeni u Statutu udruženja su pristupanje Evroazijskoj uniji, jačanje ekonomske i vojne saradnje sa Rusijom i Kinom, te poništavanje Briselskog sporazuma koji su 2013. potpisali predstavnici Srbije i Kosova.