Sijarto kritikovao Hrvatsku: Nisu pouzdani za izvoz nafte

02.08.2024. | 11:27

Mađarski ministar inostranih poslova Peter Sijarto kritikovao je danas Hrvatsku, navodeći da ona nije pouzdana zemlja za tranzit nafte, nakon što je dobio pismo potpredsjednika Evropske komisije (EK) Valdisa Dombrovskisa u kojem je istakao da Mađarska i Slovačka nisu ugrožene u snabdevanju nakon što je Ukrajina uvela sankcije ruskom “Lukoilu” i da postoji još jedan naftovod koji ide kroz Hrvatsku preko kojeg mogu da se snabdjevaju.

Sijarto je podsjetio u objavi na Fejsbuku da su se Mađarska i Slovačka obratile Evropskoj komisiji prije nedjelju i po dana zbog odluke Ukrajine da obustavi tranzit ruske sirove nafte preko “Lukoila”, čime je ugroženo sigurno snabdjevanje za te dvije zemlje, piše Srna.

Šef mađarske diplomatije je rekao da pismo Dombrovskisa, koje je dobio u čevrtak, “još jednom dokazuje da Ukrajinci mogu da rade šta god žele sa zemljama članicama EU, posebno ako su one za mir i ne isporučuju oružje”.

“Očigledno je koincidencija da je hrvatski premijer prekjuče napisao pismo predsjedniku EK u kojem reklamira naftovod koji prolazi kroz Hrvatsku”, naveo je Sijarto.

Prema njegovim riječima, postoji problem jer Hrvatska “jednostavno nije pouzdana tranzitna zemlja” zbog toga što je podigla takse za tranzit nafte pet puta više od koliko su iznosile prosječne tržišne naknade na početku rata u Ukrajini u februaru 2022. godine.

“Nije pouzdano jer je onemogućeno mađarskoj naftnoj i gasnoj kompaniji MOL da ugovara dugoročne kapacitete za isporuku. Nije pouzdano jer nisu izvršili investicije potrebne za povećanje kapaciteta naftovoda, a podatke koje daju o maksimalnom kapacitetu niko nikada nije dokazao”, naveo je Sijarto.

On je zaključio da to znači da će obustavljanje isporuke ruske sirove nafte preko Ukrajine ostaviti Mađarsku i Slovačku na, kako je naveo, “milost i nemilost nepouzdanoj tranzitnoj zemlji”.

Slovačka i Mađarska su saopštile da su prestale da dobijaju naftu od svog ključnog snabdijevača “Lukoila” nakon što je Ukrajina prošlog mjeseca zabranila tranzit nafte te komapnije naftovodom Družba.

Te dvije zemlje su se nakon toga obratile EU sa zahtevom da posreduje u rješenju toga problema i da utiče na Ukrajinu da dozvoli tranzit nafte.