Sjećanje na bombardovanje ambasade: Čelično prijateljstvo Srbije i Kine – sidro u regionalnom miru
07.05.2022. | 13:17Čelično prijateljstvo Srbije i Kine predstavlja sidro u regionalnom miru, poručio je savjetnik za političke poslove kineske Ambasade u Srbiji Tien Išu na obilježavanju 23 godine od NATO bombardovanja ove Ambasade u Beogradu.
On je istakao da Kina nikada neće zaboraviti varvarski čin NATO-a, koji je izazvao veliku ljudsku i materijalnu štetu.
“Hiljade ljudi je ranjeno i poginulo, mnogi su raseljeni i tokom protekle 23 godine borimo se za svjetski mir, pravičnost i pravdu. Međutim, međunarodni bezbjednosni poredak se i dalje suočava sa neviđenim izazovima i dalje postoje dvostruki standardi”, rekao je Tien.
On je istakao da Kina želi mir i stabilnost za sve zemlje, te podsjetio da je predsjednik Kine Si Đinping predložio inicijativu za globalnu bezbjednost koja uključuje šest tačaka, saopštio je Sekretarijat za informisanje grada Beograda.
“Čelično prijateljstvo Srbije i Kine predstavlja sidro u regionalnom miru i spremni smo da sa zemljama koje traže mir nastavimo svestranu saradnju, kako na ekonomskim osnovama tako i u oblasti bezbjednosti”, poručio je Tien.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Darija Kisić Tepavčević, ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, pomoćnik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović i savjetnik za političke poslove Ambasade Kine u Srbiji Tien Išu položili su danas vijence na spomen-ploču poginulim kineskim državljanima u NATO agresiji na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Na mjestu nekadašnje kineske Ambasade vijence je položila i delegacija Udruženja novinara Srbije, koju su predvodili potpredsjednik Slobodan Ćirić i generalni sekretar Nino Brajović.
Darija Kisić Tepavčević je podsjetila da je u NATO bombardovanju poginulo troje kineskih novinara obavljajući svoju dužnost.
“I poslije 23 godine mi se sa tugom i poštovanjem sećamo naših prijatelja koji su u najteže vreme bili uz našu zemlju. Srbija i Kina neguju čelično prijateljstvo, jedni uz druge smo kada nam je najteže i Srbija je Kini i kineskom narodu zbog toga vječno zahvalna”, rekla je Kisić Tepavčević.
Zgrada kineske Ambasade u Beogradu pogođena je 7. maja 1999. godine sa tri navođena NATO projektila kada su poginula tri kineska novinara, a 20 osoba je teško povrijeđeno.
SAD, koje su predvodile NATO agresiju na SR Jugoslaviju, tvrdile su da je kineska Ambasada pogođena greškom, pošto je, navodno, korištena zastarjela mapa Beograda.