Skandalozan postupak: Potpuno naga slikala se u okviru nekadašnjeg logora za Jevreje
10.02.2022. | 13:01Fotografija potpuno nage žene nastala u okviru kompleksa nekadašnjeg logora za Jevreje u Topovskim šupama u Beogradu, plod je još jednog u nizu skandaloznih postupaka pojedinih građana koji svojim nedoličnim ponašanjem skrnave mjesto patnje ogromnog broja ljudi. Tim povodom reagovao je danas Muzej žrtava genocida.
Naime, žena je na svom Instagram profilu objavila fotografiju nastalu na ovom mjestu tragičnog stradanja koje odnedavno predstavlja organizacionu jedinicu novouspostavljenog Memorijalnog centra “Staro Sajmište”.
“Ova sesija fotografisanja se desila nakon razvoda, kad mi je bio prekopotreban vjetar u leđa. Neko otputuje daleko, neko izređa gomilu frajera/riba, izlaske, istetovira se, opija… Za mene su to bili aktovi. Ovo je fotkano u oronulom i napuštenom objektu na Autokomandi, gdje je postojala šansa da neko naiđe što je kreiralo dozu tenzije i prijatne napetosti. I dan danas obožavam baš ove fotke, iako sam se kasnije nebrojano puta fotkala naga. Definitivno su doprinijele isceljenju. A šta ste vi ludo uradili nakon razlaza”, napisala je ona ispod fotografije.
U opisu fotografije nigdje nije naznačeno da se radi upravo o nekadašnjem logoru za Jevreje u Topovskim šupama, a sama fotografija predstavlja svojevrsno skrnavljenje sjećanja na više od 6.500 Jevreja i Roma koji su bili smješteni među ovim zidinama za vrijeme Drugog svjetskog rata, piše “Blic”.
“Igraju, pjevaju i zabavljaju se na stratištima i gubilištima sopstvenih predaka”
Muzej žrtava genocida, ustanova kulture od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, matična za oblast njegovanja kulture sjećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Holokausta, kao i genocida počinjenog nad Romima, izrazila je zabrinutost zbog ovog, još jednog u nizu slučajeva neprimjerenog i anticivilizacijskog ponašanja pojedinih građana na stratištima, gubilištima ili u neposrednoj okolini javnih spomenika posvećenih nedužno postradalima tokom Drugog svjetskog rata, navodi se u saopštenju Muzeja žrtava genocida.
Nakon više puta upućenih apela, Muzej žrtava genocida u svom saopštenju ukazao je na to da sve učestaliji neprimjereni postupci pojedinih naših neodgovornih građana prete da prerastu u ozbiljan društveni problem. Brojni su, nažalost, slučajevi neprimerenog odnosa prema mjestima stradanja, gubilištima i javnim spomenicima širom Republike Srbije.
Muzej žrtava genocida naglasio je da je svakako najugroženiji kompleks u Jajincima koji je predmet učestalog narušavanja od strane ne malog broja naših sugrađana. No, osim Jajinaca, na meti neodgovornih pojedinaca nalaze se i drugi lokaliteti u brojnim srpskim gradovima.
Ovoga puta Muzej je reagovao zbog nedopustivog i sramotnog ponašanja ove građanke u okviru kompleksa nekadašnjeg logora za Jevreje u Topovskim šupama u Beogradu koji predstavlja organizacionu jedinicu novouspostavljenog Memorijalnog centra ,,Staro Sajmišteʼʼ.
Ne ulazeći u to kada je nastala predmetna fotografija na kojoj je, u prostoru jednog od najvećih stratišta u prestonici, prikazana potpuno obnažena građanka, Muzej žrtava genocida još jednom apeluje i moli građane da svoje aktivnosti na mjestima stradanja usklade sa njihovim karakterom, navodi se u saopštenju.
Muzej i njegovi stručnjaci sa velikom zabrinutošću ukazuju na to da se stratišta, gubilišta i javni spomenici u vezi sa tragičnim događajima iz perioda Drugog svjetskog rata sve češće, od strane ne malog broja nesavesnih građana, koriste za neprimjerene postupke, počev od onih koje podrazumevaju bavljenje sportskim aktivnostima, izvođenje kućnih ljubimaca, organizovanje proslava male mature, auto trka, izleta, dječjih rođendana i drugih aktivnosti zabavnog karaktera, pa sve do sunčanja, a sada i realizacije ,,foto-sesijaʼʼ.
Oni stoga izražavaju bojazan da društvo čiji su pojedini pripadnici spremni i voljni da igraju, pjevaju i zabavljaju se na stratištima i gubilištima sopstvenih predaka pokazuje znake moralnog sunovrata te da je neophodno preduzeti intenzivne aktivnosti na obrazovanju, senzibilizaciji i afirmaciji kulture sjećanja.
Muzej sa svoje strane, kako se navodi u saopštenju, realizuje brojne programe u oblasti kulture, obrazovanja, kulture sjećanja, naučno-istraživačke djelatnosti, umjetnosti, izdavaštva i informisanj te poziva sve ustanove, organe vlasti i građane da se uključe u stalnu akciju jačanja svijesti o potrebi očuvanja dostojanstvenog sjećanja na naše zajedničke stradalnike iz perioda Drugog svjetskog rata.
Istovremeno, Muzej ovim putem poziva i sve relevantne ustanove i organe vlasti da se odlučno suprotstave nedoličnom ponašanju na mjestima stradanja i da, osim realizacije programa koji za cilj imaju obogaćivanje i objektivizaciju znanja, strogo i u potpunosti primjenjuju propise koji predviđaju sankcije za počinioce ovih i ovakvih prestupa.
“Vršeći neprimjerene i nedolične postupke na gubilištima i stratištima, obesmišljavamo žrtvu sopstvenih predaka, a sebe lišavamo brojnih i dragocjenih znanja iz prošlosti, kao i iskonske ljudske potrebe da se sa poštovanjem i pijetetom odnosimo prema onima koji su svoje živote uneli u temelje naše slobode i nezavisnosti”, zaključuju.
Podsjetimo, ovo nije izolovani događaj u kome se skrnave muzeji, gubilišta i mjesta stradanja širom Srbije, a kako je navedeno i u saopštenju muzeja, najizloženiji ovakovom nedoličnom ponašanju građana je memorijalni park u Jajincima. Tako su se na mjestu stradanja slavili rođendani, neki su se i sunčali i veselili, a dešavalo se i da pojedini sugrađani turiraju vozilima po masovnim grobnicama.