SPC: Vlast u Crnoj Gori izbjegava da potpiše usaglašen Temeljni ugovor
30.05.2021. | 17:34Sabor Srpske pravoslavne crkve saopštio je da crnogorska vlast izbjegava da potpiše usaglašen Temeljni ugovor te Crkve i države Crne Gore.
„Sabor se suočio sa izazovima pred kojima su se naša Crkva i narod našli u Crnoj Gori, gdje i nova vlast izbjegava da potpiše već usaglašen Temeljni ugovor SPC i države Crne Gore, čime je SPC diskriminisana u odnosu na sve druge crkve i vjerske zajednice koje djeluju u Crnoj Gori“, naveo je Sabor poslije zasjedanja u subotu u Beogradu.
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić sastao se u četvrtak uveče u Beogradu sa patrijarhom SPC Porfirijem, ali nije potpisao Temeljni ugovor. Krivokapić je u petak rekao da nije mogao da potpiše dokument prije sjednice crnogorske Vlade na kojoj tekst Ugovora mora da bude usvojen.
SPC je u petak saopštila da je Krivokapić dan ranije „iznio nove i do sada neizrečene razloge, zbog kojih smatra da potpisivanje Ugovora mora da bude odloženo“ i dodala da patrijarh Porfirije „nije uvidio osnovanost i opravdanost namjere“ Krivokapića da ne potpiše Ugovor.
U saopštenju poslije zasjedanja u subotu, Sabor SPC je naveo i da je „razmatrao pojave koje ugrožavaju, a u nekim slučajevima i narušavaju jedinstvo pravoslavne crkve“.
„Sa istom pažnjom je uzet u obzir izvještaj saborskog Odbora za Jasenovac, a ujedno su razmotreni problemi SPC, kako u Srbiji i u zemljama regiona tako i u dijaspori širom svijeta. U tom okviru posebna pažnja je posvećena stanju naše Crkve i položaju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, gdje se nastavljaju nepravde, pritisci i nasilje protiv srpskog naroda i ugrožavanje identiteta, slobode, prava i imovine SPC i to, nažalost, u sve težem obliku“, stoji u saopštenju.
Sabor je izrazio „duboku zabrinutost zbog pojave novih nacrta zakona, pa i zakona donijetih na brzinu, bez valjane pripreme i dovoljne javne rasprave i bez dijaloga sa crkvama i vjerskim zajednicama, iako se ti nacrti zakona i zakoni njih neposredno tiču“.
Naveo je i da smatra „neprihvatljivim da nacrt zakona o kulturnoj baštini ograničava njegovo važenje samo na dio teritorije Srbije, jer isključuje teritoriju Kosova, iako se tamo nalaze najveće srpske svetinje i najvažniji srpski kulturni spomenici“.
Na zasjedanju u subotu, Sabor je za mitropolita crnogorsko-primorskog izabrao dosadašnjeg episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija, a popunio je i upražnjene eparhije. Za episkopa budimljansko-nikšićkog izabran je dosadašnji vikarni episkop dioklijski Metodije, a za episkopa valjevskog dosadašnji vikarni episkop mohački Isihije.
U Sinodu je prestao mandat episkopima bačkom Irineju i šumadijskom Jovanu, koji ostaju članovi zamjenici, a za nove članove, na prijedlog patrijarha Porfirija, izabrani su episkopi sremski Vasilije i zvorničko-tuzlanski Fotije, dodaje se u saopštenju.