Srbija ga optužuje za ratni zločin, a Hrvatska mu dala nagradu “Junak domovinskog rata”
15.06.2022. | 13:25Danijel Borović, jedan od četvorice pilota je Srbija optužila za ratni zločin, dobitnik je priznanja udruženja hrvatskih veterana “Junak domovinskog rata”.
Priznanje mu je u Varaždinu uručio predsjednik udruženja Mladen Pavković, koji je rekao da se nagradom pokazuje zahvalnost pilotu koji je početkom februara 1992. godine izvršio prelet avionom od Bihaća do Pule, čime je Hrvatska dobila prvi nadzvučni borbeni avion.
Povodom optužnice protiv četiri hrvatske pilota za ratni zločin na Petrovačkoj cesti, Pavković je istakao da hrvatski veterni, kao i ministarstvo zaduženo za pitanja veterana i Vlada Hrvatske, smatraju da oni “nisu zločinci, nego junaci domovinskog rata”, prenosi Hina.
Borović je istakao da optužnice ne smiju da se prihvate.
“Haški sud je rekao da tu nije bilo ničeg nenormalnog, već da je sve bilo u sklopu vojne akcije `Oluja` koja je međunarodno priznata, legitimna”, rekao je Borović.
On je dodao da bi “agresor htio da nametne da ima pravo odlučivanja i nekim lažnim optužnicama da poravna situaciju iz 1995. godine, koja je odavno jasna”.
Dodjeli priznanja prisustvovao je i Špiro Janović, državni sekretar u resornom Ministarstvu, koji je naglasio kako je Borović neosporno jedan od junaka proteklog rata i da Vlada Hrvatske izražava potpunu podršku svojim pilotima, veteranima i da neće dozvoliti da se baci ljaga na, kako je rekao, domovinski rat.
Tužilaštvo Srbije za ratne zločine podiglo je optužnicu protiv četiri visoka oficira Hrvatske vojske zbog ratnog zločina nad srpskim civilima, jer su u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” 7. i 8. avgusta 1995. godine naredili avionsko raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca, kao i u mjestu Svodna kod Novog Grada u Republici Srpskoj.
Na Petrovačkoj cesti, između Bosanskog Petrovca i Ključa, avion hrvatskog ratnog vazduhoplovstva “mig 21” je 7. avgusta 1995. godine bombardovao izbjegličku kolonu Srba iz Republike Srpske Krajine i tada je poginulo devet civila, među kojima četvoro djece, dok je oko 50 teže ranjeno.