Srpska igra prestola: Petar Karađorđević sve iznenadio – ko se raduje, kome smeta
02.05.2022. | 21:41Princ Petar Karađorđević odrekao se u četvrtak svih prava koje mu pripadaju na osnovu prvorodstva u porodičnoj lozi, za sebe i sve svoje potomke. Ova vijest iznedila je kako širu, tako i onaj dio javnosti koji se pomno bavi prilikama u kraljevskoj porodici. Kako tvrde, nije praksa da se na ovaj način napušta “presto”, međutim odluka je konačna – njegov nasljednik biće princ Filip, koji ima velike simpatije javnosti u zemlji.
Pomenuta odluka znači da će princ Filip biti potencijalni nasljednik Aleksandra Karađorđevića, koji je istakao da cijeli postupak nije sproveden u skladu sa tradicijom kraljevske porodice.
Prestolonasljednik je poželio sreću najstarijem sinu princu Petru, te naglasio da cijeni njegovu iskrenost u vezi sa odlukom koju je donio. Ipak, njegova izjava da cijeli postupak nije sproveden u skladu sa tradicijom i normama kraljevske porodice postala je okidač za sumnje među građanina – šta se to dešava među Karađorđevićima?
Član Krunskog savjeta Dragomir Acović kaže za Nova.rs da je ovakav postupak princa Petra izuzetak u istoriji kraljevske porodice, čime se zainteresovanost javnosti dodatno povećava.
“Jedan dio komentara ticao se toga da smo mi republika, te da nas ovakve situacije i ne interesuju, međutim stvarnost je drugačija. Ovdje republika nije došla legitimnim putem, već nasiljem koje je stvorilo čitav niz problema. Otuda tolika želja građana da čuju informacije oko odricanja prava princa Petra. Njegov slučaj nije izuzetak, ali je činjenica da se rijetko dešava“, ističe Acović.
On dodaje da je ovakav slučaj postojao i 1909. godine, kada se prava na presto odrekao princ Đorđe u korist brata Aleksandra.
“To nisu stvari kojima se radujemo, ali moramo da ih razumijemo, prosto to se dešava i u svijetu. Nakon te odluke, po osnovu prvorodstva prava prelaze na sljedećeg najstarijeg brata. U ovom slučaju to je Filip i tu ne postoji nikakav problem. Vidjeli ste da je njihov otac izrazio nezadovoljstvo što to nije urađeno u Beogradu, a njegovo pravo je da izrazi svoje nezadovoljstvo“, dodaje on.
Acović naglašava da ništa nije narušeno u vezi sa statutom kraljevske porodice, te da je to najbitnije u ovom momentu. Komentarišući izjavu prestolonasljednika Aleksandra, da cijeli postupak nije sproveden u skladu sa tradicijom, član Krunskog savjeta ističe:
“Sama izjava, na neki način, daje osnov za određene priče, ali one su se pojavile i prije samog saopštenja. Prestolonasljednik nije osporio činjenicu da je došlo do prenosa, već je njegov osnovni komentar vezan za činjenicu da je toj primopredaji trebalo da prisustvuje i on. Sa druge strane, zašto on nije prisustvovao, u to već ne mogu da ulazim“, zaključio je Acović.
Ko je ko u kraljevskoj porodici
Prestolonasljednik Aleksandar direktan je potomak Petra II (1923-1970), koji je svoju starost doživio u Beogradu, iako su komunisti bili na vlasti od 1945. Njegov otac je Aleksandar Ujedinjitelj, čiji je otac Petar I Karađorđević. To je ta čuvena, “glavna” grana stabla na koju se nastavljaju princ Petar i Filip. Njihov dvojica, kao i princ Aleksandar (1982) direktni su potomci prestolonasljednika Aleksandra.
Princ Petar, koji se u četvrtak odrekao svih prava rođen je 1980. godine u Čigaku. Školovao se u Engleskoj, ali i drugim zemljama Evrope gdje se usavršavao na polju dizajna i umjetnosti.
Njegov mlađi brat, princ Filip, rođen 1982. godine, poznat je široj javnosti u zemlji budući da je nedavno podržao borbu protiv istraživanja bora i litijuma, odnosno veliki broj protesta koji je bio u zemlji. Poput Petra, obrazovao se u Londonu, a veliki je ljubitelj surfinga, snoubordinga i fudbala.
Nerijetko trči maratone, a kako stoji u zvaničnoj biografiji interesuju ga slikarstvo, finansijska tržišta, muzika i meteorologija. Princ Filip sa svojom suprugo i sinom Stefanom (3) živi u Srbiji.
Treći brat, ujedno i najmlađi je princ Aleksandar koji se poput svoje braće školovao u inostranstvu, a ljubitelj je fotografije, umjetnosti i filma. Voli muzeje, književnost, košarku i fudbal.