Šta se krije iza najnovijeg sporazuma SAD i Prištine
26.08.2023. | 08:41Sporazum o bezbjednosnim mjerama za zaštitu povjerljivih informacija, koji su potpisali premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti i ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer, pokazao je još jednom američku dvoličnost, ali i otkrio stvarne ciljeve Vašingtona – da podrži i pomogne pravljenje takozvane kosovske vojske na KiM.
Kaže ovo za “Glas Srpske” naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu iz Beograda Aleksandar Mitić, navodeći da ovaj sporazum, za koji je Hovenijer rekao da “unapređuje sposobnost Kosova da zaštiti svoj suverenitet i teritorijalni integritet, kroz razmjenu informacija sa SAD”, predstavlja samo još jedan od tih mnogobrojnih koraka koje SAD rade u formiranju ilegalne i takozvane vojske Kosova.
– Vašington aktivno radi na tome još od 2008. godine i ovo je samo nastavak toga, iako je u suprotnosti sa međunarodnim pravom, Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, ali i ostalim dogovorima i garancijama koje su date Srbiji. Interesantno je što se to radi i mimo odluka samog NATO-a, jer postoji jedan broj članica koje nisu priznale Kosovo. One se protive i bilo kakvom formiranju jedinica koje bi mogle podsećati na vojne formacije. Zbog toga i Vašington, ali vidimo i Hovenijer, ne upotrebljavaju termin “vojska”, ali je jasno da su svi eufemizmi koje koriste samo izgovor za tako nešto – istakao je Mitić.
Ukazuje i na to kako ovaj slučaj pokazuje da Amerika nastavlja sa svojom prljavom igrom na Kosovu, gdje se tobože sankcionišu i kritikuju nasilni potezi Aljbina Kurtija i vlasti u Prištini, a ispod žita mu se pruža bezrezervna podrška za njegove nasilne planove, politički i policijski teror.
– Na ovaj način se, takođe, šalje i nedvosmislena i jasna poruka Beogradu da ukoliko Srbija kojim slučajem odluči da iz nekog razloga vojno reaguje, kao što je u slučaju progona srpskog stanovništva sa ovih prostora, da SAD to neće dozvoliti, da bi to naišlo na direktan odgovor NATO-a, koji će zaštiti svoje čedo – navodi Mitić.
Komentarišući poruke ministra odbrane privremenih prištinskih institucija Ejupa Maćedoncija da će tzv. KBS uskoro djelovati i na prostoru sjevera KiM, a koje su se nekako, slučajno ili ne, pojavile paralelno sa potpisivanjem pomenutog sporazuma, Mitić kaže kako Kurti, a ohrabren od strane Vašingtona, na ovaj način želi pokazati da je upravo on taj koji će “vedriti i oblačiti” na KiM.
– Ne bi trebalo da nas začudi, a ni iznenadi, da Kurti ponovo u bliskoj budućnosti podigne uloge, koji bi trebalo da testiraju, pa možda i isprovociraju, srpsku reakciju, kojoj se on nada – poručio je Mitić, dodajući kako je to možda i krajnji cilj obje strane, i Prištine i Vašingtona.
Opasne poruke
Prema riječima američkog ambasadora u Prištini Džefrija Hovenijera potpisani sporazum o bezbjednosnim mjerama za zaštitu povjerljivih informacija između SAD i Prištine unapređuje sposobnost Kosova da zaštiti, kako je rekao, suverenitet i teritorijalni integritet kroz razmjenu informacija sa SAD. On je istakao i da on promoviše “zajednički cilj Vašingtona i Prištine da se uspješno razviju kosovske bezbjednosne snage u profesionalne i multietničke snage teritorijalne odbrane interoperabilne sa NATO-om.
– Sporazum direktno podržava naš zajednički cilj pune integracije Kosova u evroatlantske bezbjednosne strukture – poručio je Hovenijer.