Stradali tokom bombardovanja: Krajnje je vrijeme da NATO odgovara za ubistvo 16 radnika RTS-a
22.04.2022. | 13:28NATO je počinio ratni zločin bombardovanjem zgrade Radio televizije Srbije (RTS) 1999. godine kada je ubijeno 16 medijskih radnika, a uprkos tome odgovorni nikada nisu odgovarali pred bilo kojim sudom, navodi se u zajedničkom saopštenju Udruženja novinara Srbije, Strukovnog sindikata RTS-a i Sindikata novinara Srbije.
U saopštenju objavljenom uoči 23. godišnjice od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a, navodi se da je ova najmoćnija vojna organizacija uvela praksu napada na medije u međunarodnim sukobima i da je krajnje vreme da i za ovaj ratni zločin odgovaraju nalogodavci i izvršitelji iz NATO-a.
Ukazano je da je organizacija “Amnesti internešenel” u svom izvještaju iz 2000. godine navela da su snage NATO počinile ozbiljna kršenja zakona rata što je dovelo do nezakonitog ubijanja civila, a među slučajevima koje je istakla je i ubistvo 16 medijskih radnika RTS-a koji su kvalifikovali kao ratni zločin.
Naglašeno je da je u istom izvještaju navedena i izjava nekadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera da je RTS bombardovan i zato što je emitovao snimke stradanja civila, koje su preuzimali i zapadni mediji, što je, prema njegovim riječima, slabilo podršku ratu u okviru NATO alijanse.
NATO je 23. aprila 1999. godine navođenim raketama pogodio zgradu RTS-a i tom prilikom je poginulo 16 radnika te medijske kuće, a 18 je ranjeno.
Odluka o bombardovanju tadašnje SR Jugoslavije donesena je bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN.
Tokom bombardovanja zgrade RTS-a ubijeni su Jelica Munitlak, Ksenija Banković, Darko Stoimenovski, Nebojša Stojanović, Dragorad Dragojević, Dragan Tasić, Aleksandar Deletić, Slaviša Stevanović, Siniša Medić, Ivan Stukalo, Dejan Marković, Milan Joksimović, Branislav Jovanović, Milovan Janković, Tomislav Mitrović i Slobodan Jontić.