Stručnjaci o masakru u Cetinju: Ovi mentalni poremećaji su mogli da budu okidač horora
03.01.2025. | 21:57Masakr na Cetinju drugi je krvavi pir koji je potresao to mjesto u skorije vrijeme.
Ubica je imao dosije u policiji zbog nasilničkog ponašanja i nelegalnog posjedovanja oružja. Postavlja se pitanje, šta je okidač da neko počini takav zločin, a koja je procedura za dobijanje dozvole za korišćenje oružja?
Počinioci su, prema riječima stručnjaka, osobe koja svakodnevno srećemo u svom okruženju, a uzroci koji dovode do zločina nerijetko su psihološke prirode. Jedan od njih je i antisocijalni poremećaj.
– Način na koji neko misli, na koji govori, odabir bizarnosti, da li postoji paralelna struktura ličnosti. Sve se to mjeri i na osnovu toga se donose sudovi. Ne može se uvijek primijetiti, jer umije biti latentno, tako da ne vidimo probleme unutar same ličnosti. Nekada je osoba introvertna, povučena u sebe, tako da ne možemo da vidimo kako funkcioniše, na koji način – kaže psiholog Bojana Šlajmer.
Psiholozi tvrde da je ignorisanje najveći emocionalni bol koji dijete može doživjeti i apeluju na roditelje da nikako ne zanemaruju njihove potrebe, a Bojana Šlajmer ističe:
– Mi uvijek kažemo da se do sedme godine formira ličnost, kasnije su samo nadogradnje i svakako je važno da dijete kada boravi u porodici ima funkcionalnost, da može razgovarati sa članovima porodice, da ima podršku i ljubav.
Kada je u pitanju dozvola za nošenje i upotrebu oružja, procedura je, u Srbiji, ali i Crnoj Gori, opsežna i zakon je u tom slučaju jasno definisan.
– Pored toga da osoba nije krivično gonjena, osuđivana i tome slično što MUP provjerava po službenoj dužnosti, neophodno je da dostavite dokaz o tome zašto je neophodno da nosite oružje, dakle opravdan razlog morate imati zašto nosite oružje sa sobom i to je jako teško dokazati, samo ako je ugrožena vaša lična bezbjednost. Takođe, prolazi se i testiranje u zdravstvenim ustanovama gdje se vrši provjera psiho – fizičkih sposobnosti i posebno se obraća pažnja na psihološko stanje – kaže Jasmina Andrić, urednica časopisa “Odbrana i bezbjednost”, piše Kurir.
Cetinje se još nije oporavilo od slične tragedije, koja se odigrala 2022. godine. Masovni ubica je tada buio 10 ljudi, uključujući i dvoje djece. Počinilac je ubijen dok je bježao od policije. Stručnjaci zaključuju da kao društvo, moramo više obratiti pažnju, kako se ovakvi zločini ne bi ponovili.