Surovo prognani: Skup o stradanju Srba iz doline Krivaje održan u Beogradu
26.08.2022. | 21:24U Beogradu je održan skup povodom predstojeće manifestacije “Stazom egzodusa” kojom se obilježava stradanje Srba iz doline Krivaje u septembru 1995. godine i progon srpskog stanovništva iz Vozuće i tih prostora.
Zoran Blagojević, predsjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana u Doboju koje već 15. put organizuje marš “Stazama egzodusa”, rekao je da se svake godine, 10. septembra, obilježava progon srpskog stanovništva sa prostora južnog dijela Ozrena i Vozuće, kada je iz 30 sela protjerano 1.920 porodica, sa 7.860 stanovnika.
Blagojević je podsjetio da je tada u sadejstvu Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH, Tuzlanskog i Zeničkog korpusa i odreda “El mudžahedin”, protjerano kompletno srpsko stanovništvo i počinjen stravičan zločin nad 64 zarobljena pripadnika Vojske Republike Srpske i civila, kojima se u mudžahedinskom kampu gubi svaki trag.
Blagojević kaže da se Srbi koji su preživjeli sjećaju da su u madžahedinskom kampu srpski borci bili obezglavljeni, da su živi tjerani da ljube odsječene srpske glave, koje su išle od “od ruke do ruke”, a kasnije je snimljen i dokumentarni film o tom događaju “Ljubi brata”.
Blagojević je napomenuo da je za sve ove zločine koji su počinjeni na Vozući u periodu protjerivanja srpskog stanovištva sa ovog područja osuđen samo komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakib Mahmuljin, prvo na 10, a kasnije pravosnažno na osam godina zatvora, da bi mu nakon tog dopušteno da izađe iz BiH i ode u Istanbul, u Tursku.
“On je napustio zemlju, što nije smjelo nikako da se dogodi, jer po slovu zakona odmah nakon pravosnažne presude se ide na izdržavanje kazne. Međutim, to samo važi ako je pravosnažna presuda za pripadnike Vojske Republike Srpske, dok za Bošnjake to ne vrijedi”, rekao je Blagojević.
On je istakao da bi za ovaj zločin trebalo da odgovaraju svi koji su bili egzekutori, što vrlo dobro zna njihov komandant, upitavši zašto nisu živa ona 64 Srbina koja su bila zarobljena i kako je moguće da niko nije razmijenjen.
Blagojević je rekao da se u znak sjećanja na sve poginule u tom području 10. septembra organizuje marš “Stazom egzodusa” dug 22 kilometra, gdje se ide u Vozuću do Crkve Svetog Georgija, u čijoj je porti bila masovna grobnica iz koje je ekshumirano 21 tijelo, od kojih 17 bilo bez glave.
On je rekao da Srbi i dalje traže pravdu, ako može bar mali plamičak te pravde da se zadovolji prema srpskom stanovništvu sa tih prostora.
U tim borbama je poginulo 459 srpskih boraca, 412 se vodilo kao nestali, od kojih su 283 identifikovana, a za 129 se još traga.
U samo 1992. godini iz Zenice je protjerano 22.000 Srba, iz Zavidovića 11.600, a iz Banovića 4.500, tako da su napadali i Voziću da je očiste od Srba, kako bi imali čistu komunikaciju između Zenice i Tuzle.
Na konferenciji za novinare u skupštinskoj sali beogradske opštine Zvezdara, osim Blagojevića, obratili su se Ljubinko Đurić iz istog udruženja, ratni novinar i izvještač iz Vozuće Lidija Žarić.
Skup su pozdravili i predsjednik opštine Zvezdara Vladan Јeremić, te Јovan Čakarević u ime domaćina skupa – udruženja “Koordinacija udruženja izbjeglih i raseljenih u Srbiji”.
Јeremić je rekao da je poslije protjerivanja Srba iz BiH oko 10.000 njih pronašlo dom u opštini Zvezdara.
Srbi iz Vozuće su surovo prognani u operaciji takozvane Armije BiH “Farz” (“Uragan”), koja je trajala od 10. do 24. septembra 1995. godine, a prethodilo joj je NATO bombardovanje i uništavanje civilnih repetitora i objekata.
Tada je spaljeno 30 sela, protjerano 1.920 porodica sa 7.860 članova, ubijeno oko 500 vojnika i civila, a veliki broj Vozućana još se vodi kao nestali.
Konferenciju za novinare organizovalo je Zavičajno udruženje Zavidovićana u Doboju, u saradnji sa udruženjem “Koordinacija udruženja izbjeglih i raseljenih u Srbiji”, uz podršku opštine Zvezdara i Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.