Sutra parlamentarni izbori na Kosovu i Metohiji: Vraćanje u institucije ključni politički cilj Srba

08.02.2025. | 22:07

Na Kosovu i Metohiji sutra su parlamentarni izbori. Među 28 prijavljenih stranaka i inicijativa, šest je srpskih. Učešćem na izborima treba da krenu u vraćanje izgubljenih pozicija.

Šest je stranaka i inicijativa kojima će Srbi nastupiti na sutrašnjim izborima. Srpska lista, Srpska demokratija, Partija kosovskih Srba, Srpski narodni pokret, Građanska inicijativa Narodna pravda i lista Za slobodu, pravdu i opstanak.

Bojkot institucija nije donio očekivane efekte. Stoga je vraćanje u njih sada prva obaveza. Centralni nivo odlučivanja u Prištini, parlament i vlada, prva su stepenica na kojoj Srbi treba da traže svoja prava.

– Mislim da je sada važno, jer se od strane Prištine mnogi zakoni pokušavaju da se promijene i ukinu sva ona zagarantovana prava koje Srbi imaju kroz ustav i ostale zakone. Tako da mislim da je mnogo važna borba svih deset Srba u parlamentu, da se bore za sva prava koja su i garantovana, ali u budućnosti i nove zakone koji će biti važni za srpsku zajednicu – navodi Dušan Radaković iz Centra za zastupanje demokratske kulture, prenosi RTRS.

Koliki dometi Srba u institucijama vlade i skupštine mogu da budu, prema ocjeni analitičara Marka Milenkovića, zavisiće od toga kakvi će rezultati biti generalno, ko će formirati novu vladu..

– Pogotovo što imamo prethodni slučaj, Kurtijevu vladu, koja nije uzela adekvatno probleme srpske zajednice, niti je željela da sarađuje sa srpskom zajednicom, i ima srpsku zajednicu kao politički faktor ovde na Kosovu i Metohiji – ocjenjuje Milenković.

U ranijim mandatima Srbi su bili teg na tasu vage u formiranju vladajućih koalicija. Većina srpskih poslanika u skupštini bira i svog ministra u budućoj vladi.

Koja će albanska stranka formirati vladu

U prvom koraku vraćanja Srba u institucije, biće važno koja će stranka Albanaca formirati vladu.

– Vetevendosja (Samoopredeljenje) tvrdi izričito da neće ni sa kojom opozicionom partijom u postizbornoj koaliciji, što znači ako ne dobiju minimum 50 posto, odnosno 51 mandat, pa još deset od nesrpskih poslanika da formiraju 61, onda oni neće biti na vlasti, to prepuštaju opoziciji. Onda da vidimo ko će biti druga partija u tom opozicionom bloku i kako će ta nova vlada iz opozicije da izgleda, mada je to tehnički vrlo komplikovan proces ako se gleda ustav i pravilnik rada skupštine – navodi analitičar Ljeart Hodža.

Drugi korak Srba, možda i važniji od prvog, njihovo je vraćanje u institucije na lokalnom nivou, prije svega u četiri opštine na sjeveru Kosova i Metohije. Albanci upravljaju srpskim opštinama na sjeveru skoro dvije godine, a sljedeći lokalni izbori na redu su u oktobru ili novembru ove godine.