Sve više nasilja u porodici: “Žrtva nema hrabrosti da pozove policiju pred onim sa kim sjedi cijeli dan”
17.09.2020. | 11:50U Srbiji je, prema podacima policije, u prvih šest mjeseci ove godine prijavljeno više od 13.000 slučajeva porodičnog nasilja, najmanje u aprilu 1.957, a najviše u junu 2.352.
U vrijeme zabrane kretanja zbog virusa korona i vanrednog stanja, procenat porodičnog nasilja opao je za oko 10 odsto, a kako su mjere popuštale, čini se da je došlo do eskalacije porodičnog nasilja, objavio je RTS.
Psihoterapeut Marko Braković rekao je da je prijavljivanja prodičnog nasilja bilo manje u martu, aprilu i maju jer žrtva nema hrabrosti da pozove policiju pred onim sa kim sjedi cijeli dan.
“Sada kada su mere popustile, kada je situacija u zemlji bar kod nas bolja nego u okruženju, sada su se ljudi ohrabrili da prijave”, rekao je on. Prema njegovi mrečima, drugi razlog je što su disfunkcionalne porodice bile prinuđene da više budu zajedno, tako da su se konflikti koji su postojali i prije pandemije sada samo pojačali.
U Autonomnom ženskom centru tvrde da su nasilnici sa popuštanjem mjera počeli sa otvorenim nasiljem, te da i posljednji slučajevi pokazuju da su počinioci nasilja često lica sa psihičkim oboljenjima.
“Zdravstveni sistem se uglavnom orijentisao na lečenje virusa korna, pa je lečenje svih ostalih bolesti nekako zapostavljeno…pa i kada su u pitanju psihijatrijski slučajevi”, rekla je Vanja Macanović iz tog centra. Macanovićeva je napomenula i u Centru, od klijentkinja čuju da im ljekari i psihijatri sada nisu tako dostupni da bi išli na redovne kontrole.
Psihijatar Jelena Đokić je rekla da je među pozivima bilo i onih za nasilje u porodici, te napominje da bi statisstistiku o tome trebalo da saopšte nadležne služebe – polcija i centri za socijalni rad.
“Sigurno da je u vreme epidemiološke situacije bilo takvih slučajeva, ali prosto u takvoj situaciji ti slučajevi su svaki za sebe i treba da se ispitaju”, rekla je Đokićeva.
RTS je naveo i da su psihijatri u vrijeme vanrednog stanja zbog epidemije davali savjete i pružali pomoć telefonom, te da su uočili da je virus krona “mogao da pojača strahove koji su pojačali i porodično nasilje”.