Svjedoci zgroženi prizorima: “Svinje na putu u klaonice budu natrpane, gaze se i tuku”

02.11.2023. | 13:00

Prijateljima životinja u Hrvatskoj javili se zgroženi svjedoci provedbe mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge.

Nakon nedavnog dopisa ministarki poljoprivrede Mariji Vučković u kojemu ukazuju da se na svinje kućne ljubimce i one u utočištima ne bi smjele primjenjivati mjere za suzbijanje afričke svinjske kuge, Prijatelji životinja ponovo su pisali resornoj ministarki.

U dopisu navode da su im se obratili mještani slavonskih sela zgroženi grubim postupanjem prema svinjama koje se otpremaju u klaonice zbog Naredbe o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj.

Uprkos tome što se te svinje odvoze na klanje, traže od ministarke da predstavnike veterinarske struke i ostale koji na terenu provode Naredbu upozori na nužnost uvažavanja minimalne dobrobiti svinja koje se prevoze u klaonice, skladno zakonskim propisima.

Naime, udruženje je primilo dojave svjedoka koji navode da se u kamione “trpaju zajedno krmače, ranjenici i prasad”, pri čemu se uspaničene svinje međusobno gaze i tuku, “bude ih polomljenih, a ranjenici grizu i jedu krmačama prasce”. To se događa pri svakom utovaru svinja u kamione i svjesni su da svinje idu na klanje, no “strahota je gledati kako se s njima nehumano postupa”.

Ovakvo neetično postupanje motivisano je i time što je Evropska komisija Hrvatskoj dala izuzetno kratak rok do 20. novembra 2023. da pokolje ili “eutanazira” više od 50.000 svinja koje se nalaze u objektima bez biosigurnosne zaštite kako bi Hrvatskoj odobrila nesmetano prometovanje svježim svinjskim mesom. No, ističu Prijatelji životinja, mjere propisane Naredbom i ekonomski razlozi ne mogu biti opravdanje i dopuštenje za kršenje propisa koji se odnose na dobrobit životinja.

Ističu da neadekvatno postupanje prema životinjama tokom prevoza predstavlja kršenje Zakona o zaštiti životinja i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1/2005 o zaštiti životinja tokom prevoza i s prevozom povezanih postupaka, koja propisuje da “niko ne smije prevoziti životinje niti učiniti da se prevoze na način koji bi kod njih mogao izazvati ozljedu ili nepotrebnu patnju”.

“Ministarku smo podsjetili da su svinje visokointeligentne i društvene životinje koje naučnici smatraju inteligentnijima od pasa, koje imaju jako dugotrajno pamćenje, sanjaju, prepoznaju vlastita imena, uče ‘trikove’ za nagradu poput sjedenja, uživaju u slušanju muzike, igranju s fudbalskim loptama i masažama, mogu čak igrati videoigre i vode društvene živote takve složenosti kakva je ranije primijećena samo u primata.

Osim toga, svinje osjećaju strah i bol te pri velikoj prenapučenosti pokazuju izraženu socijalnu dominaciju, zbog čega često na liniju klanja dolaze redoslijedom onako kako su zajednički živjele u grupi tokom uzgoja”, pojašnjava Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.

Dodaje da im je, kao udruženju za zaštitu životinja, apsolutno zastrašujuća činjenica da se životinje, i to još toliko slične čovjeku, uzgajaju za hranu i kolju. Stoga je još užasnije postupanje prema svinjama tokom ukrcavanja u kamione i prevoza te zanemarivanje njihove dobrobiti u trenucima kada se, prestravljene, otpremaju na klanje, a zbog toga negoduju i sami uzgajivači svinja.

“Cjelokupni život svinja svodi se na odvratne uslove uzgoja, stalni krug prisilnog razmnožavanja umjetnom oplodnjom i zatočeništva, prerano odvajanje praščića od majki, rezanje repova i zuba te kastracije bez ikakvih sredstava za ublažavanje bolova…

Prirodno besprijekorno čiste, prisiljene su živjeti u vlastitom izmetu i bljuvotini. Ekstremno pretrpavanje, loša ventilacija i prljavština uzrokuju širenje bolesti, zbog čega dobivaju goleme količine antibiotika, no mnoge ipak umru od infekcija. Neovisno u kojem tipu uzgoja svinje žive, na kraju sve završavaju život u klaonicama.

Prelaskom na bezmesnu prehranu možemo najučinkovitije zaustaviti njihovu patnju i širenje zaraznih bolesti životinja i zoonoza”, zaključuje Klopotan Kačavenda, a prenosi Index.hr