Turisti masovno otkazuju! Ove zemlje su poslale zvaničnu preporuku da se ne putuje u Srbiju

01.04.2025. | 16:06

Otkazivanje putovanja u Srbiju koje je uslijedilo zbog nestabilne društveno-političke situacije i protesta najviše je pogodilo velike gradove poput Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca.

Aleksandar Seničić navodi da je polovinom februara počelo sa otkazivanjem turističkih grupa i individualaca, što je rezultiralo otkazivanjem 30 odsto najavljenih posjeta.

Iako je trenutna statistika solidna, svi su bili spremni za rast, uključujući hotelijere, prevoznike i vodiče.

– Nema tolikog uticaja na sve, srećom. Statistika u ovom momentu nije toliko loša. Imamo otprilike isti broj noćenja i gostiju kao što je to bilo prošle godine. Mi smo se u decembru radovali još većem skoku, nego što je to bilo 2024. godine, međutim, nije realizovano ono što smo planirali – kaže Aleksandar Seničić.

Ističe da je polovinom februara počelo sa otkazivanjem turističkih grupa i individualaca. Do sada je 30 odsto najavljenih posjeta otkazano, kaže Seničić.

– Trebalo je da borave u Srbiji u februaru, martu, aprilu. A taj trend se nastavlja i za maj mjesec, otkazali su svoje dolaske i to značajno utiče na statistiku u ovom trenutku. U ovom momentu, ona je solidna, negdje malo bolja, negdje malo slabija. Ali smo svi bili spremni za za rast! I hotelijeri i prevoznici i vodiči – kaže Seničić.

U muzejima se osjeća najveći nedostatak posjetilaca

– Muzeji koji su bili najposjećeniji, taj broj nije onaj koji smo očekivali. Iako ne kažu tačno koji je razlog otkazivanja tura, očigledno je da ova društveno-politička situacija uticala na odluke ljudi. Imate veliki broj medija koji to prenose, imate društvene mreže gdje se to sada širi velikom brzinom, neki ugledni listovi su pisali o tome da nije bezbjedno putovati u našu zemlju. Imamo zemlje u okruženju, Rumuniju, Bugarsku, u kojoj su čak i zvanično izdali saopštenje da nije u ovom trenutku pametno putovati u Srbiju – kaže Seničić.

Zlatibor ima pozitivan skor, ekskurzije su problem

– Pozitivno je da na nekim destinacijama poput Zlatibora imamo statistiku koja kaže da je posjeta bolja za oko 3,4 odsto nego prošle godine, iako je bio očekivan rast do 10 odsto – kaže Seničić.

Napominje da je veliki problem sa ekskurzijama u školama.

– Imamo veliki broj škola, osnovnih i srednjih, koje su u takozvanim blokadama, gdje veliki broj tih škola ne funkcioniše. Logično je da roditelji koji su plaćali izlete, ekskurzije, rekreativnu nastavu, u momentu kad djeca ne idu u školu, da se to ne realizuje. Taj problem će se sada podići na još veći nivo, imamo roditelje koji su platiti rate za putovanja. Agencija je taj novac isplatila prije svega hotelijerima za pripremu boravka djece. Sada je pitanje hoće li moći taj novac da vrate i na koji način – kaže Seničić i dodaje:

– Situacija će se malo iskomplikovati za razrede koji nisu završni. Moguće je prolongiranje ekskurzija za jesen ili ljeto, ako to bude moguće. Cjelokupna situacija utiče na prodaju ljetnjih aranžmana. Roditelji koji imaju djecu u školama trenutno ne mogu da uplate ni godišnji odmor jer ne znaju kada će škola završiti i kada će biti upis. To stvara nesigurnost i utiče na sve nas – kaže Seničić.

Gdje Srbi najviše putuju za praznike

Prvomajski i vaskršnji praznici su tu, djeca ne idu u škole, a stabilizacija kreće sa malim raspustom. Iako interesovanje za putovanja postoji, ono je nešto niže nego prošle godine, ističe Seničić. Kako izdvaja, Srbi za praznike putuju najviše u evropske gradove i destinacije Istanbul, Sofija, Temišvar, Budimpešta, Prag, Beč, Sjeverna Italija i Solun, piše Blic.

Destinacije u okruženju: BiH (Trebinje, Mostar, Banjaluka, Sarajevo)

Sjeverna Makedonija (Ohrid, Skoplje).

Avionske destinacije: Portugal, Španija, Italija, Kipar, Malta, Tunis i Egipat (posebno od Uskrsa).