U Hrvatskoj na snazi izmijenjeni Zakon o strancima: Saznajte šta on tačno donosi
01.01.2025. | 12:50S prvim danom ove godine u Hrvatskoj na snagu stupa više zakona iz oblasti građevinarstva i prostornog uređenja, ali i socijalne zaštite, statusa stranaca, zaštite okoline, od novih pravila za iznajmljivanje stanova do naplaćivanja plastičnih kesa koje se uglavnom koriste za voće i povrće.
Izmjene Zakona o strancima u Hrvatskoj uređuju tržište rada koje se odnosi na radna prava stranih radnika.
Produžava se važenje plave karte EU, čiji je cilj privući visokokvalifikovanu radnu snagu, s dvije na četiri godine, a moći će da je dobiju osobe koje nemaju formalnu obrazovnu kvalifikaciju, ali imaju stručne vještine isključivo u IT sektoru.
Novost za radnike iz trećih zemalja je da će im se dozvole za boravak i rad izdavati do tri godine, za sezonski rad do devet mjeseci i to kao biometrijska isprava, a od sada će morati da dokažu kompetencije i za one poslove koji spadaju pod deficitarna zanimanja.
Među novinama je da će prilikom isteka ugovora o radu imati dopušteno vrijeme od 60 dana nezaposlenosti da nađu novi posao, što znači da se mogu prijaviti na berzu i primati naknadu za nezaposlene.
Uvodi se i novčana garancija poslodavaca državi za svakog radnika državljanina trećih zemalja, a strani radnici neće smjeti da imaju nižu platu od one koju primaju hrvatski državljani zaposleni na usporedivim poslovima.
Uređuje se i područje njihovog adekvatnog smještaja. Država će osigurati stranim zaposlenicima učenje hrvatskog jezika, što će biti uslov za odobrenje dugotrajnog boravišta koji je tu neprekidno pet godina.
Cilj Zakona je i podsticanje povratka hrvatskih iseljenika, boravak će im s odobravati na dvije godine, a nakon tri godine će imati pravo na stalni boravak i pravo na zapošljavanje bez dozvola za rad i boravak.
Stupanje na snagu Zakona o upravljanju i održavanju zgrada kojim se uvode, između ostalog, nova pravila za kratkoročno iznajmljivanje stanova te novčane kazne za građevinske radove koji narušavaju statiku zgrade, za zatvaranje balkona i ugradnju uređaja na uličnu fasadu zgrade.
Vlasnici koji budu htjeli da kratkoročno iznajme stan za više osoba moraće prethodno da pribave saglasnost dvije trećine neposrednih komšija.
Ovlašćenje nadzora na sprovođenjem ovog zakona dobijaju komunalni redari koji će naređivati mjere za otklanjanje uočenih nepravilnosti.
Za upravitelje prekršajne kazne iznose od 700 do 5.500 evra, a za suvlasnike od 400 do 10.000 evra.
Danas na snagu stupa i Zakon o privremenom izdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond, kao i odluke Vlade o dodjeli sredstava pomoći, a kojima se u 2025. povećava osnovica za obračun iznosa za garantovane minimalne naknade i drugih naknada iz oblasti socijalne zaštite.