U proteklih deset godina: Katastrofalan pad proizvodnje voća u Hrvatskoj
01.02.2023. | 18:16Katastrofa – to je riječ koja najbolje opisuje drastičan pad proizvodnje pojedinih vrsta voća u Hrvatskoj u proteklih deset godina.
Prema podacima Agronomskog fakulteta u Zagrebu, hrvatska proizvodnja voća prije dvije godine iznosila je tek 45 odsto, što znači kako ga uvoze najmanje 60 osto jer i dio njihovog domaćeg voća završi u izvozu u drugim zemljama.
Dok se nekako i može razumjeti da Hrvatska više voća uvozi nego što ga proizvede jer u tu kategoriju spadaju i banane, limun, ananas i druge sorte koje mi ne možemo proizvoditi, neshvatljiv je ogroman pad proizvodnje tradicionalnih domaćih voćki poput jabuka i šljiva.
Tokom 2021. godine, naprimjer, proizveli smo oko 61.300 tona jabuka, a deset godina ranije 113.000 tona. Riječ je, dakle, o padu od 46 odsto.
A šta reći za breskve i nektarine kojih su predlani proizveli tek 3.200 tona, odnosno čak 73 odsto manje nego 2011. godine.
Pada i proizvodnja mandarina. Predlani smo proizveli oko 40.600 tona, što je oko odso manje nego prije deset godina.
Da stvar bude poraznija, podaci Agronomskog fakulteta otkrivaju kako tokom 2020. nisu bili dovoljni ni u mandarinama.
Pokrili smo tek 92 odsto godišnje potrošnje, piše Danica.
U prvih deset mjeseci prošle godine uvezli smo voća u vrijednosti 240,6 miliona evra, a izvezli tek 68,6 miliona evra.
U tom periodu uvezli smo 23.000 tona jabuka, što je više nego u prvih deset mjeseci pretprošle godine.
Najviše jabuka, tradicionalno, uvezeno je iz najvećeg evropskog proizvođača, Poljske. Prema ranijim procjenama Evropske komisije, Poljska godišnje proizvede otprilike 55 puta više jabuka od Hrvatske, i uz osjetno niže troškove.