Velika Britanija nije više u EU: Okončan brak iz interesa dug 47 godina

01.02.2020. | 00:37

Sat je otkucao ponoć u Evropi. Velika Britanija je nakon 47 godina napustila brak sa EU, brak u kojem više nije našla interes.

Premijer Boris Džonson se večeras, sat prije istorijskog razlaza, obratio naciji.

On je u televizijskom obraćanju Bregzit nazvao trenutkom stvarne nacionalne obnove i promjene.

– Večeras napuštamo EU. Za mnogo ljude ovo je trenutak nade za koji nisu vjerovali da će se ikad desiti. Naravno, mnogi se osjećaju poraženo, a tu je i treća grupa, možda i najveća, koja je počela da brine da cijela ova politička zbrka nikada neće biti završena. Razumijem ih sve, ali posao naše vlade, moj posao, je da ujedinimo zemlju i krenemo naprijed. Najvažnija stvar je da ovo nije kraj, već početak – naveo je on.

Džonson će izlazak iz EU proslaviti uz englesko pjenušavo vino i britanske kanapee, uključujući šropširski plavi sir i jorkširski puding sa govedinom i renom.

– Ovo je trenutak kada sviće zora i podiže se zavjesa za novi čin u našoj velikoj nacionalnoj predstavi. To je trenutak stvarne nacionalne obnove i promjene – rekao je Džonson, jedan od vođa kampanje napuštanja EU na referendumu 2016. godine.

Britanska zastava je u Briselu već uklonjena iz institucija EU.

Riječima glavnog ideologa Bregzita, bivšeg vođe UKIP i Stranke za Bregzit, Najdžela Faraža, ovo je “pobjeda običnih ljudi nad establišmentom”.

Odmah po napuštanju EU, Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske ulazi u 11-omjesečni period tranzicije, tokom koje će nastaviti da se pridržava pravila EU i uplaćuje novac EU. Većina stvari će ostati ista, ali biće i nekih promjena, konstatuje BBC.

Poslanici Velike Britanije, njih 73, automatski će izgubiti svoja mjesta u Evropskom parlamentu, jer će Britanija napustiti sve evropske institucije i agencije. Međutim, tokom perioda tranzicije Evropski sud pravde će nastaviti da ima konačnu riječ o pravnim sporovima.

Britanski premijer Boris Džonson moraće da bude posebno pozvan ukoliko želi da se u budućnosti pridruži ostalim liderima na samitima Savjeta EU.

Velika Britanija će moći da započne razgovore sa zemljama širom svijeta o postavljanju novih pravila za kupovinu i prodaju roba i usluga, jer dok je bila članica EU nije joj bilo dozvoljeno da održava formalne trgovinske pregovore sa zemljama poput SAD i Australije.

Britanski pasoši će promijeniti boju. Opet će, nakon više od 30 godina, biti plavi sa elementima zlatne boje, kakvi su korišćeni prvi put 1921. godine. Međutim, postojeći pasoši bordo boje biće i dalje validni.

Avioni, brodovi i vozovi saobraćaće kao i obično, a i tokom tranzicionog perioda državljani Velike Britanije čekaće u redovima rezervisanim samo za države članice EU.

Dok im ne istekne važnost, vozačke dozvole i pasoši za kućne ljubimce biće validni, a važiće i evropske kartice zdravstvenog osiguranja.

Sloboda kretanja i dalje će se primjenjivati tokom tranzicije, tako da će državljani Velike Britanije moći da žive i rade u EU kao što to trenutno čine.

Isto se odnosi i na žitelje država članica EU koji žele da žive i rade u Britaniji.

Sljedeće poglavlje u bregzitovskoj drami biće posvećeno nastojanjima da se isposluju sporazumi o budućim odnosima do isteka roka od 11 mjeseci.

Pojedini aspekti su već obuhvaćeni “Sporazumom o povlačenju” i neće se mijenjati: irska granica, prava državljana EU i plaćanje “računa za razvod”.

U jutarnjim satima Džonson će se sastati sa ministrima vlade u Sanderlendu, na sjeveroistoku Engleske. U pitanju je grad koji je prvi podržao Bregzit nakon što su objavljeni rezultati referenduma 2016, podsjeća BBC.

Nisu svi srećni

AP napominje da nisu svi srećni što će Britanija u ponoć postati prva zemlja koja napušta EU. Tako večeras u Edinburgu zastava nije spuštena sa škotskog parlamenta. Poslanici su odlučili da je zadrže kao simbol njihovog protivljenja Bregzitu.

Škotska vlada je dvije vladine zgrade osvijetlila u bojama zastave EU – plavoj i žutoj.

U govoru koji je održala svega nekoliko sati prije konačnog Bregzitovog stupanja na snagu, premijerka Škotske Nikola Sterdžon odmah je počela da govori o mogućnosti novog “razvoda”, ovoga puta između Škotske i ostatka Velike Britanije.

– Večeras će Velika Britanija napustiti Evropsku uniju. To će biti trenutak stvarne i duboke tuge za mnoge od nas širom Velike Britanije. A ovdje u Škotskoj, s obzirom na to da se Bregzit događa protiv volje ogromne većine nas, tuga će biti prožeta ljutnjom – izjavila je ona.

Sterdžon je pred članovima svoje Škotske nacionalne partije (SNP) rekla da je vrijeme da Škotska odlučuje o svojoj budućnosti.

Merkel: Prekretnica za EU

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas da pregovori o budućim odnosima Londona i EU poslije večerašnjeg izlaska Velike Britanije iz Unije neće biti laki, dodajući da je to prekretnica za EU, ali da Njemačka želi da ostane britanski partner i prijatelj.

– Njemačka hoće da ostane blizak partner i prijatelj Britanije, jer nas ujedinjuju zajedničke vrijednosti – poručila je njemačka kancelarka u video poruci koju je objavio njen kabinet.

Brisel: Nova zora za Evropu

Nakon izlaska Velike Britanije iz EU uslijediće nova zora za Evropu, navodi se u tekstu koji su potpisali čelnici EU David Sasoli, Šarl Mišel i Ursula fon der Lajen.

Čelnici ističu da je današnji dan za predsjednike tri glavne institucije EU prožet pomiješanim osjećanjima, kao što je to slučaj i kod velikog broja ljudi.

Oni su poručili da su njihove misli sa svima onima koji su pomogli da EU postane ono što je danas, kao i sa svima koji su zabrinuti za svoju budućnost ili razočarani zbog odlaska Velike Britanije.

Makron: Evropa žrtveni jarac

Izlazak Velike Britanije iz EU je istorijski alarm koji bi trebalo da izazove reformu Unije kako bi se izgradio snažan i efikasan blok, izjavio je predsjednik Francuske Emanuel Makron.

On je današnji dan opisao kao tužan, uz napomenu da je kampanja za Bregzit, koja je sprovedena 2016, bila zasnovana na lažima, preuveličavanjima i garancijama koje nikada neće biti realizovane.

Makron je istakao da je izlazak Velike Britanije iz EU šok, ali da se dogodio jer je Evropa prečesto korišćena kao žrtveni jarac za poteškoće.

Ispraćeni pjesmom za sahrane

Britanski poslanici u Evropskom parlamentu u četvrtak su proveli posljednji dan na toj dužnosti.

Ispraćajući sada već bivše kolege, članovi Evropskog parlamenta u jednom trenutku zapjevali su tužnu pjesmu “Auld Lang Syne” (Davno minula vremena), tradicionalnu narodnu melodiju na stihove škotskog pjesnika Roberta Bernsa iz 1788.

Na engleskom govornom području uglavnom je pjevaju povodom ispraćaja stare i dočeka nove godine, a i na sahranama, povodom završetka školovanja i rastanaka svake vrste.

Dok su se držali za ruke i pjevali, mnogi nisu mogli da zadrže suze.

 

Izvor:(SrpskaInfo)