Roditelji Iris, Inde, Irine i Ine trude se da ne razmišljaju o umoru, sve rade kao na traci, a samo na pelene i hranu za bebe mjesečno potroše 90.000 dinara, oko 1.500 KM.
Velika radost u domu Gaćeša: Stigle kući prve četvorke dobijene prirodnim putem
16.08.2022. | 19:33Iris, Inda, Irina i Ina imena su trenutno najpopularnijih beba u Srbiji. Rođene su na Veliki petak 22. aprila, prijevremeno u 28. nedjelji trudnoće. Marija i Đorđe Gaćeša tada su postali prvi roditelji prirodno začetih četvorki u Srbiji.
“Saznali smo da nosim četvorke kada sam otišla na treći ultrazvuk, na prvom nam je rečeno da su blizanci, na drugom su bile trojke i tek na trećem ultrazvuku otkrili smo da su ipak četvorke – ispričala je majka Marija za RTS nakon što su bebe stigle u svoju sobu, poslije mjeseci provedenih na Institutu za neonatologiju.
Trošak četiri puta veći
Marijina i Đorđeva peta ćerka Iskra, koja ima dvije i po godine, sa uzbuđenjem je dočekala sestre. Sada su obaveze u porodičnom domu Gaćeša u Krnjači četiri puta veće. Kažu da im je dan kao na traci, jer svakoj bebi treba posvetiti pažnju.
Dnevno potroše po dva pakovanja pelena i dvije kutije hrane, što mjesečno košta oko 90.000 dinara, a potrebno im je još mnogo novca. Dva kreveca, a njih četiri. Za svaku kolica, flašica, dvostruko više cucli. Pelena unedogled. Jedna bilježnica, bez koje se ne može. U njoj piše kada je koja beba ručala, kada je presvučena i okupana.
“Ne uključujem terapiju koju piju, koju mi moramo da kupujemo, sitnice i potrepštine koje im trebaju, kapi za grčeve, vitamine. Ne uključujem ni garderobu, tako da nam je potrebno mnogo novca – ističe majka ovih djevojčica.
Pomoć preko mreža
Gaćeše kažu da im nije tijesno u kući u Krnjači, iako dijele i krevete i krevece. Ima ih sedmoro, a dvije prosječne plate.
Inače, na društvenim mrežama pokrenuta je akcija prikupljanja pomoći za porodicu Gaćeša. Pomoć se može uplatiti na broj tekućeg računa 160-5100103544052-52. Porodici su u ovom trenutku potrebne pelene i dohrana. Kako djevojčice rastu, obroci će biti sve veći i povećavaće se količina dohrane.
“Mi ne tražimo milostinju, već vjetar u leđa za početak. Sve ostale troškove mi ćemo sami riješiti, kao što smo i dosad radili”, kaže majka.