Vladika Joanikije: Kad prođe epidemija obnovićemo svenarodne litije
21.12.2020. | 22:56Na današnji dan prije godinu dana održan je Svetovasilijevski veliki crkveno-narodni sabor u Nikšiću, a dolazak Svetog Vasilija u Nikšić i njegov blagoslov gradu Nikšiću i svima koji su se zatekli na tom saboru oko kivota Svetog Vasilija bio je izuzetan događaj, izjavio je Njegovo preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki i administrator Mitropolije crnogorsko-primorske Joanikije.
Vladika Joanikije je rekao da su svenarodne litije izrasle iz tog Svetovasilijevskog sabora koji, dublje gledano, traje već 350 godina, jer se zapravo nikada ne prekida.
On je ponovio da nikad veće zajedništvo, nikad veće sloge, nikad veće jednomislije, nikad više topline u okupljanjima nije bilo nego na tim litijama.
“Hvala Bogu, ako Bog da, mi ćemo na izvjesni način, kad prođe ova epidemija, da obnovimo makar za praznike te svenarodne litije koje su nam donijele toliko dobra i toliko ohrabrenja”, rekao je vladika Joanikije za Radio “Svetigoru”.
On je podsjetio da je povod za litije širom Crne Gore svima poznat – namjera države da otme svetinje, da promijeni njihovu namjenu, da ugrozi vjeru pravoslavnu, slobodu vjere i misli.
“Sve je to nekako bilo smišljeno podlo i zlonamjerno, da nije ni trebalo mnogo našem narodu objašnjavati. Prosto narod je iz dubine duše prepoznao tu zlu namjeru i pošto su svetinje bile na udaru i ćivot Svetog Vasilija Ostroškog, nema nikakve sumnje, mi smo se najprije obratili samome svecu koji štiti Crnu Goru, prije svega od laži, od pakosti, od bratskih razdora, da on podejstvuje kod Boga, da nas uputi, i sve one koji žele dobro i Crkvi i državi, šta treba da činimo”, rekao je vladika Joanikije.
On je ocijenio da je sam taj događaj proizveo jedno veliko objedinjavanje naroda, narodne energije u jednoj misli, duhu i namjeri – da se odbrani vjera po svaku cijenu.
“To je nama dalo snagu da istrajemo, da idemo Božijim putem, da iako se borimo sa nepravdom, ne uzvraćamo novom nepravdom, nego da se borimo jevanđelskim sredstvima – molitvom, postom, slogom, bratskom ljubavlju, trpljenjem, hrišćanskim podnošenjem nepravde”, naglasio je vladika Joanikije.
Govoreći o tome da se danas, više od godinu dana nakon borbe protiv spornih tačaka Zakona o slobodi vjeroispovijesti, u Skupštini Crne Gore očekuje izglasavanje izmijenjenog zakona, on je dodao da kada bi bile bolje prilike i raspoloženje u vezi s tim, Crkva bi zahtijevala da ovaj diskriminatorski zakon bude u potpunosti odbačen.
“Međutim, takve su prilike i ima mnogo tih nekih muka sa kojima se sreće nova Vlada i svi mi zajedno u državi sa ovom pandemijom, i sa siromaštvom i nezaposlenošću. U jednoj ovako teškoj situaciji mi smo pribjegli, kao što smo često i govorili, da se zakon mora temeljito izmijeniti. Naši pravnici su to uradili, mi smo posmatrali poizdalje, puštajući ljude od struke da rade svoj posao”, rekao je vladika Joanikije.
On ističe da su ove izmjene u mnogo čemu dale drugi pravac, a što je najvažnije, nema diskriminacije, niko nije favorizovan, nego su sve vjere ravnopravne, što je mnogo važno.
“Svim vjerama su obezbijeđena imovinska prava, zagarantovano da imaju pravni subjektivitet, da se ničiji kontinuitet ne ugrožava, da nikoga od tradicionalnih vjera u Crnoj Gori ne dovodimo u položaj da sad ide i da se prijavljuje kao novoosnovana vjerska zajednica”, rekao je episkop budimljansko-nikšićki.
On je podsjetio da je sporni zakon predviđao da se Srpska pravoslavna crkva /SPC/ prijavi kao novoosnovana vjerska zajednica i da time izbriše svoju viševjekovnu istoriju, ističući da je to bilo ponižavajuće, neprihvatljivo i nezamislivo.
“Mi ćemo svakako, ako ove izmjene budu prihvaćene, da uđemo kao i ostale zajednice u pravni sistem Crne Gore”, poručio je vladika Joanikije.
On je naglasio da položaj SPC u Crnoj Gori treba da se reguliše kao i u ostalim uređenim evropskim državama, navodeći da bivša crnogorska vlast nije imala sluha za to.