Vučić nakon samita o “malom šengenu”: Donijeli smo važne odluke, jedinstvenije tržište znači veće investicije

21.12.2019. | 23:55

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, po završetku samita o “malom šengenu” u Tirani, da su na sastanku donesene važne odluke za unapređenje trgovinske razmjene tri zemlje, koje će biti potpisane u Podgorici ili Beogradu, u zavisnosti od dogovora.

Albanski premijer Edi Rama istakao je da su se sastali kako bi izgradili most između prošlosti, koja dijeli zemlje u regionu, i budućnosti, koja ih ujedinjuje.

Odluke za unapređenje trgovine su od ogromnog značaja za cio region, podvukao je Aleksandar Vučić na zajedničkoj konferenciji za štampu nakon sastanka u Tirani sa premijerom Albanije Edijem Ramom, predsjednikom Vlade Sjeverne Makedonije Zoranom Zaevom i crnogorskim predsjednikom Milom Đukanovićem.

Predsjednik Srbije  je najavio da će, pored toga što veterinarske i fitosanitarne inspekcije na granici Srbije i Sjeverne Makeodnije rade 24 sata, i carinski timovi imati sastanak u narednom periodu, da bi se olakšalo carinjenje i smanjilo čekanje na granici.

U tom smislu, dodao je da će se povećati broj traka i vaga na graničnim prelazima, kako bi kamioni neuporedivo brže prolazili – šest ili sedam umjesto 23 sata.

Vučić je naveo da bi trebalo da se implementira dogovor o tzv. povlašćenim operatorima, što će Srbija i Albanija potpisani bilateralno na sljedećem sastanku, a to podrazumijeva da određene kompanije, koje su već prepoznatljive, mogu lakše da prelaze granicu.

“Prelaz Preševo–Tabanovce pređe 320.000 kamiona godišnje. Onda vidite kolika je to korist za sve”, rekao je predsjednik Srbije.

Ponovio je da je od velikog značaja formirati što jedinstvenije tržište rada, što će značiti ubjedljivo veće privlačenje investicija.

To, kaže, znači da će radnici iz Srbije, koji žele da rade u Albaniji ili Sjevernoj Makedoniji, imati mogućnost da se evidentiraju i da imaju trajnu radnu dozvolu u obje zemlje, što će važiti i obrnuto.

“Neću nikom da se pravdam jer radimo najbolju stvar za građane”

Predsjednik je odgovarajući na pitanja novinara poručio da zemlje u regionu, koje su pojedinačno male, neće moći da opstanu ako ne budu sarađivale, prije svega ekonomski, i da je to na korist svih građana, i da ne vidi razlog da se zbog takve inicijative brane od onih koji bi da sve vrate u prošlost.

“Ja sam se maloprije ljutio na našeg prijatelja Edija Ramu, jer sve vrijeme kao da se brani. Od čega se branimo? Što radimo najbolju stvar za naše zemlje i narode? Od onih koji bi da nas vrate u 18. ili 19 vijek, od onih koji bi da se bijemo ponovo… A mi samo hoćemo da živimo i radimo jedni pored drugih i imamo normalnu budućnost, da razmišljamo kako ćemo jedni drugima da pomognemo”, istakao je Vučić.

Osvrnuo se i na sinoćni donatorski koncert u Tirani i naveo da mu je bilo i tužno i divno, jer je upoznao albansku kulturu više nego što ju je poznavao ranije.

Vučić je u razgovoru sa srpskim novinarima izjavio da je Crna Gora dobrodošla u inicijativu “mali šengen” ukoliko želi da učestvuje, a da će Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija svakako nastaviti svoj put.

“Zatražili smo pomoć međunarodnih finansijskih institucija”

Istakao je da su zemlje učesnice inicijative zatražile na današnjem samitu podršku i pomoć od međunarodnih finansijskih institucija za novu agendu rasta.

“Tražili smo i podršku projektima kao što je projekat za basen donje Drine koji se tiče Srbije, BiH i Crne Gore, ali i za nove projekte EBRD-a i EIB-a”, naveo je predsjednik.

Najavio je da će biti dramtično smanjeni troškove za privrednike pošto će biti ubrzan protok robe i kapitala.

“Vjerujem da ćemo za mjesec dana samo sa ličnom kartom moći da putujemo u Albaniju i obrnuto”, dodao je Vučić.

Rama: Vjetrovi prošlosti ovdje ne mogu da duvaju

Albanski premijer Edi Rama poručio je po završetku samita “malog šengena” u Tirani da vjetrovi prošlosti tu ne mogu da duvaju.

Naveo je da je na samitu zajedno sa Evropskom komisijom i Svjetskom bankom dogovoreno da se izradi nacrt, odnosno Mapa razvoja koja treba da bude predstavljena javnosti na sljedećem sastanku.

“Imaćemo tabelu naših dostignuća na svakih šest mjeseci. Takođe, mogli bismo da napravimo presjek stanja toga što se uradilo”, rekao je Rama odgovarajući na pitanje novinara kada će građani regiona imati opipljive dokaze svega što je dogovoreno.

Rama kaže da može da čuje dosta teorija zavjere i besmislica da inicijativa nema uticaj na sve zemlje već samo na Srbiju i da je baš suprotno, pošto će svaka zemlja koja je uključena u taj proces imati koristi.

Kako je rekao, Evropska komisija je spremna da namjeni 1,2 milijarde evra sljedeće godine zemljama u regionu za implementaciju postignutih sporazuma. To nisu zajmovi već grantovi, precizirao je Rama.

“Ne razumijem zašto Priština ne učestvuje u inicijativi”

Konstantno odbijanje kosovskih organa da prisustvuju za stolom lidera iz inicijative nije, kaže Rama, nešto što može da razumije.

Istakao je da su u Tiranu pozvali svakoga, kao i na prethodnim sastancima, i da je to inicijativa koja nikoga ne isključuje i nije nametnuta ni od koga.

Premijer Albanije izjavio je da nema nikakvih dodatnih uslova za uključivanje Prištine u inicijativu “mali šengen” i istakao da smatra da “Kosovu nije potrebna samoizolacija”.

Govoreći o izjavama Hašima Tačija, koji je rekao da regionalne inicijative nemaju smisla, kaže da mu je žao zbog njih i dodaje da su one rezultat unutrašnje politike na putu koji on smatra slijepom ulicom.

Zaev pozvao lidere svih zemalja u regionu na sastanak u Beogradu

Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev izjavio je da će Albanija i Sjeverna Makedonija preuzeti softverski sistem iz Srbije koji će omogućiti građanima te dvije zemlje da mogu elektronski da apliciraju za posao, a da će taj sistem otvoriti priliku svim građanima Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije da rade u ove tri zemlje bez dodatnih dokumenata, radnih dozvola ili viza.

Kako je istakao, 24-časovna saradnja carinskih službi na granici između Srbije i Makedonije već daje rezultate.

Zaev je rekao da će uskoro carinske službe Sjeverne Makedonije i Albanije potpisani sporazum o “one stop shop” na graničnom prelazu Kjafasa, isti kao onaj što već postoji graničnom prelazu između Srbije i Sjeverne Makedonije, čiji je primarni cilj da se ostvari slobodan protok u regionu bez ikakvih zadržavanja.

Pozvao je lidere svih zemalja u regionu da učestvuju na sastanku koji će biti održan u Beogradu.

Najavio je da će na sastanku u Beogradu službe za zaštitu i spasavanje Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije potpisati protokole o brzoj reakciji za spasavanje.

Đukanović: Crna Gora privržena regionalnim inicijativama

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović izjavio je da je Crna Gora posvećena regionalnim inicijativama i da će u narednom periodu učestvovati u razgovorima u okviru inicijative “mali šengen” i doprinositi da region Zapadnog Balkana u što bližoj budućnosti ostvari svoju evropsku integraciju.

Đukanović je naveo da je premijer Rama tokom radnog dijela razgovora pomenuo mogućnost da Crna Gora bude neko ko bi bio domaćin nekog sljedećeg sastanka.

U svom obraćanju se osvrnuo i na posjetu Draču prenijevši da su četvorica državnika danas, nažalost, svjedočili o posljedicama koje je prirodna katastrofa donijela Albaniji i njenim građanima.

Đukanović je rekao da u okviru dijaloga o takozvanom “mini šengenu” ne prepoznaje u bilo čijem učešću ideju da se EU zamijeni nekom drugom unijom.

“Kad bi se to pojavilo, naš odgovor bio bio, ‘ne i hvala'”, rekao je Đukanović odgovarajući na pitanja novinara.

 

Izvor:(RTS)

 



Oznake: Mali šengen