Vuk Stefanović Karadžić ponovo sija punim sjajem: Skulptura vraćena na svoj postament

26.12.2022. | 16:44

Poslije više od mjesec dana spomenik Vuku Stefanoviću Karadžiću je vraćen na svoje mjesto, tamo gdje su Beograđani navikli da se nalazi, na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ruzveltove.

Spomenik je vraćen pažljivo, uz pomoć mehanizacije. Nakon što je spušten iz kamiona, Vuk je neko vrijeme proveo na zemlji prije nego što je podignut na postament, prenosi Mondo.

On je 7. novembra skinut s postamenta i poslat u Smederevo gdje je, u ateljeu vajara Zorana Kuzmanovića, restauriran. Spomenik je skinut i poslat na sanaciju tačno na dan kada je svečano i otkriven u prisustvu gradskih zvanica i stanovnika Beograda prije 85 godina (7. novembra 1937. godine).

Poslije velikih i uspješnih rekonstrukcija Spomenika Pobedniku i Spomenika zahvalnosti Francuskoj, stručna služba Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda prvo je izradila Idejni projekat sanacije i restauracije spomenika Vuku Karadžiću u 2019. godini, a Grad Beograd je za ovu godinu opredijelio sredstva za izvođenje radova u visini 11 miliona dinara, čime su se stekli uslovi za sanaciju spomenika.

Podsjetimo, zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda je izradio Idejni projekat sanacije i restauracije spomenika Vuku Karadžiću, s obzirom da se spomenik nalazio u izuzetno lošem stanju.

Istorijat

Spomenik Vuku Stefanoviću Karadžiću otkriven je 7. novembra 1937. godine, povodom stopedesetogodišnjice Vukovog rođenja. Djelo je značajnog srpskog vajara Đorđa Jovanovića. Vukov spomenik je jedan od najznačajnijih javnih spomenika u Beogradu. Koncipiran je po kanonima akademske umetnosti koja počiva na naturalizmu i verizmu, kao i na idealizaciji subjekta. Naglašena je idealizovana, portretska realističnost.

Na spomeniku, Vuk Karadžić je prikazan u donekle hijeratičnom i statičnom, sedećem stavu. Noge su mu prekrivene teškom draperijom, a u desnoj ruci je knjiga koju Vuk drži naslonjenu na koljeno. Dinamika je naglašena blago rotiranim pokretom glave. Sličnu skulpturalnu formu sjedeće figure, Jovanović je već ranije primjenio na konceptu skulpture Guslara, izvedene za spomenik Kosovskim junacima u Kruševcu, iz 1904. godine. Sama predstava je reinterpretacija klasičnog renesansnog motiva, odnosno prikaza Mikelanđelovog Mojsija iz crkve SanPietroinVincoli u Rimu.

Spomenik Vuku Karadžiću pripada grupi reprezentativnih i monumentalnih javnih spomenika podignutih zaslužnim ličnostima srpskog naroda. Iako izveden tokom poznog perioda umjetnikovog opusa, spomenik nosi sve kvalitete njegovog autorskog izraza. Zbog svojih kulturno-istorijskih vrijednosti Spomenik je utvrđen za kulturno dobro Rješenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda iz 1965. godine.