Zakuhtava se turistička sezona: Je li Hrvatska preskupa?
27.06.2024. | 07:40Turistička sezona u Hrvatskoj polako se zahuktava. Rast cijena primjećuju i domaći i strani gosti, provjerili smo jesmo li preskupi i kakve su cijene smještaja, hrane i usluga na Kvarneru.
Romantična crikvenička rivijera iz godine u godinu privlači sve veći broj turista…Ali, turistički radnici kažu – prošlogodišnji je jun bio bolji!
“U Crikvenici je specifično da to najedanput krene, imamo oko 45 dana prave špice i nekako se svi uklopimo u tih 45 dana, a isto tako volimo da bude i i ono prije i poslije da je bolje, tako da se nadamo da će 9. mjesec, posezona da će biti bolja”, rekao je Ivan Sinčić, iznajmljivač brodica za Dnevnik N1.
Možda, jer tada će i cijene, barem smještaja, biti niže. U ovom primorskom mjestu sada ćete za sedam dana u manjem apartmanu za dvije osobe morati izdvojiti od 400 evra na više. Ukoliko se odlučite za hotel – cijene premašuju i dvije hiljade evra.
“Imamo doručak i večeru u hotelu. Koliko smo platili? Oko 600, 695 evra za 10 dana s letovima. Tako da, lijepo je, stvarno jeftino”, kaže Alex iz Belgije.
Kugla sladoleda oko dva evra Kuglicu sladoleda u prosjeku ćete platiti oko dva evra. Cijena je to koju smo viđali u crikveničkim slastičarnicama. Ugostitelji pred kamere nisu htjeli, a Ivan s početka priče govori kako su cijene svi morali korigovati.
“Kad se dignuo benzin ja sam mrvicu nešto bio podigao radi benzina, ali samu cijenu usluge nisam podizao. Tako da otprilike za male barke to je stotinjak eura, a gliseri, oni su malo brži, tako za dvjestotinjak eura, tako se može ‘nać”, dodaje Ivan.
U centru Crikvenice za goveđu juhu moraćete primjerice izdvojiti šest evra, za platu pršuta 15 evra, caprese salatu 11 evra, špageti carbonara 13 evra, zelene rezance s kozicama popularne u ovom kraju platićete 17 evra, crni rižoto 18.
“Cijene su malo veće nego u Mađarskoj, ali u redu je. Nije problem.” Koliko otprilike trošite dnevno? “Možda oko 50 evra dnevno”, govori Balasz iz Mađarske.
Ljeti je sladoled popularna mjerna jedinica za grube procjene cijena u našim turističkim destinacijama. Ova omiljena sezonska poslastica u Opatiji će vas stajati oko dva i po evra.
Evo što su o cijenama rekli građani:
“U Zagrebu je dva, zašto u Opatiji ne bi bila dva i pol. Ipak je ovo turistička destinacija, sad za čiji džep je puno ili nije, to je druga priča.”
“Ako kupe mandule, ako kupe šećer, ako kupe, onda za dva evra nije problem, ali ako kupi dr. Oetker i izmiješa onda je mnogo.” Vama su cijene u Opatiji prihvatljive? “Ok su, ok su.”
“U turističkom smo središtu, da smo u Austriji bile bi iste.” Dakle, u redu su? “Ovdje, da.”
U ovom porodičnom restoranu nedaleko centra Opatije kažu nam najbolji su gosti – oni stalni. Cijene jesu rasle, priznaje nam mladi ugostitelj, no tanjire iz dnevne ponude ovdje možete pronaći i za 10 evra.
“A možete doći i na tri slijeda, pojesti nešto od ribljih predjela pa nešto malo kvalitetnije ribe i završiti s desertom i bocom vina… Variramo tako od 10 eura do nekakvih 60 eura recimo”, kaže Raul Marinčić.
Opatija je, uprkos cijenama, puna turista iz svih krajeva svijeta.
“Noćenje za dvije osobe platili smo 83$.” Je li Vam to u redu? “Da, mislim da je to vrlo korektna cijena”, kaže Jenna iz SAD-a.
“Cijene su slične kao u Italiji, Grčkoj. Sve je to tu negdje”, dodaje Hugh iz Australije.
Strance kuglice sladoleda odveć ne uzbuđuju, ali pitanje je, ukoliko cijene nastave rasti, koliko će Hrvata moći priuštiti nekoliko dana Jadrana…