Zločin koji se ne smije zaboraviti: U Beogradu služen parastos srpskim žrtvama “Oluje”

04.08.2024. | 14:13

U crkvi Svetog Marka u Beogradu služen je parastos povodom 29 godina od stradanja Srba u Hrvatskoj vojnoj operaciji “Oluja”, sa kojeg je poručeno da ovaj zločin ne smije nikada da se zaboravi.

Parastosu koji su organizovali, Udruženje porodica nestalih i poginulih lica “Suza”, služilo je sveštenstvo SPC, a prisustvovali su gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, komesar za izbjeglice Nataša Stanisavljević, narodni poslanici porijeklom iz Krajine, brojna krajiška udruženja i izbjegli Krajišnici.

Bili su prisutni i pripadnici Vojske Srbije, kao i jedinica kao što su “Crvene beretke”.

Nakon parastosa, u Tašmajdanskom parku odata je pošta ubijenim Srbima polaganjem vijenaca kod Spomenika srpskim žrtvama stradalim u ratovima od 1991. do 2000.
Zločinačka vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 Srba, a na evidenciji su imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih je 1.236 civila ili 65 odsto, a oko tri četvrtine bili su stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.godine na prostoru bivše Jugoslavije.