Zvjerski ubijali djecu: Obilježeno 80 godina od ustaškog zločina
24.07.2022. | 14:56U beogradskom naselju Busije danas je obilježeno 80 godina od pokolja srpske djece u šumi Mašvina na Kordunu koji su počinile ustaše između 18. i 21. jula 1942. godine, kao i stradanja Srba u selu Sadilovac na Kordunu.
Ustaše su na Kordunu tokom jula 1942. godine za samo 13 dana ubile više od hiljadu srpskih civila – žena, djece.
Parastos i komemoracija su održani u organizaciji Zavičajnog kluba Kordunaša iz Beograda, a svi prisutni su potpisali i inicijativu da, u znak sjećanja na nedužne srpske civilne žrtve, dvije ulice u Beogradu ponesu nazive – Ulica Dječijeg mašvinskog kola i Ulica sadilovačkih žrtava.
Dragan Miljković, član Upravnog odbora Zavičajnog kluba Kordunaša u Beogradu, rekao je Srni da je danas obilježeno 80 godina od strašnog zločina u Sadilovcu na Kordunu, koji je počinjen 31. jula, kao i zločina koji se desio između 18. i 21. jula 1942. godine u šumi Mašvina gdje su stradali Srbi iz sela južnog Korduna.
“Koliko god da su ovo mučne stvari, naša je dužnost kao potomaka mučenika koji su prošli kroz tako strašnu smrt, da bar osvijetlimo to njihovo stradanje, da ne padnu u zaborav i da pokušamo da prenesemo našoj djeci šta je prava istina da se ne bi desilo da za neku godinu čitamo stvari koje su potpuno izokrenute”, rekao je Miljković.
Potpredsjednik Zavičajnog kluba Kordunaša Duško Dejanović rekao je Srni da su ustaše u Sadilovcu pobile 582 ljudi, dok je Mašvini u tri dana ubijeno 420 ljudi.
On je podsjetio i na strašno takozvano “Dječije mrtvo kolo” u Mašvini, kada su ustaše u šumi Mašvina na najstrašniji način ubile najmanje 20 djevojčica i dječaka, čija su gola tijela morbidno poredali u krug, dječake na djevojčice, kao da se drže za ručice.
Dejanović je napomenuo da su ustaše u crkvi u Sadilovcu ubili 463 ljudi, kao i 35 ljudi u kući seoskog starješine, a ostatak po kućama, livadama, putevima, odnosno ukupno 582.
Kometarišući posljednje “preoravanje” grobova srpskih žrtava u Hrvatskoj na Petrovoj gori, Dejanović je rekao da potiče iz tog kraja, te ukazao da to pokazuje čime se sve u Hrvatskoj služe pod izgovorom nekih “ekoloških čišćenja, a ustvari se tako na najmonstruozniji način rješavaju ostataka srpskih žrtava”.
On smatra da država Srbija mora da preduzme glavni korak u očuvanju sjećanja na srpske žrtve i da se osudi genocid nad Srbima u Drugom svjetskom ratu.
Parastos je u Hramu Svetih Ćirila i Metodija u Busijama služio lokalni prota Mile Jokić, nakon čega je u Parohijskom domu održana komemoracija, na kojoj su učesnici govorili o ovim strašnim zločinima.
Na komemoraciji su govorili istraživači zločina na Kordunu Mile Bosnić, kao i publicista potomak žrtava Mirko Radaković, dok je glumac Dejan Stojaković čitao sjećanja i svjedočenja preživjelih.
Inicijator i pokretač obilježavanja 80 godina od stradanja srpskih civila na slunjskom dijelu Korduna, kao i parastosa i komemoracije je Zavičajni klub Kordunaša iz Beograda, u saradnji sa Udruženjem krajiških Srba “Prelo” iz Čikaga, Udruženjem Krajišnika iz Pančeva, Krajiškim privrednikom iz Beograda i Savezom Srba iz regiona iz Beograda.