Je li vrijeme za naplatu grijehova? Isplivavaju nelegalni poslovi Čelsija iz vremena Abramoviča
20.03.2024. | 18:22Iz vizure većine navijača Čelsija, Roman Abramovič je mesija, oligarh na čijem se kapitalu temeljila moderna istorija kluba, čovjek koji je Plavce od engelskog fudbalskog prosjeka pretvorio o ostrvski i evropski krem.
Do Romana jedna titula prvaka Engleske, sa ruskim biznismenom na čelu pet šampionskih naslova u Premijer ligi. Da ne bješe Abramoviča London kao grad, ni dan danas ne bi mogao da se ponosi klubom što je pokorio fudbalsku Evropu. Zbog Čelsija, može da se diči sa dvije Lige šampiona.
Ipak, to što je Ambramovičeva era (2003 – 2022) popločana uspjesima o kojima je nekadašnji, prošlovijekovni Čelsi mogao samo da sanja, ne znači da je ruski milijarder sve radio potpuno legalno, ispravno i zakonski. Zbog rata Rusije i Ukrajine, te finansijskih sankcija, bio prinuđen da proda klub. Krajem proljeća 2022. godine naslijedili su ga Tod Boli i investicioni konzorcijum Clearlake Capital, ali novo rukovodstvo suočava se poslovnim mrljama i malverzacijama koje predstavljaju zaostavštinu iz Abramovičevog vremena.
Zbog toga je Državno tužilaštvo Engleske, potvrđeno je Dejli Mejlu, u skladu sa takomšnjim Zakonom o krivičnom postupku i istrragama, naložilo Čelsiju da objelodani relevantne informacije povezane sa aktuelnim postupkom koji se vodi. Centralna tema je bivša direktorka Marina Granovskaja. Naime, od 2022. godine policija je pokrenula istragu o prepici između Granovskaje i agenta Seifa Rubija koji je od nekadašnje Čelsijeve direktorke zahtijevao novac za transfer povezan sa Čelsijem. Prvobitno, slučaj je podrazumijevao i ucjenu i prijetnje, ali je dalje utvrđeno da je riječ o zlonamjernoj komunikaciji.
Peripetija za rukovodsto koje je na čelu Čelsija posljednje dvije godine i koje, ni na koji način, nije moglo da bude povezano sa onime što se dešavalo prije desetak i kusur godina. Od trenutne uprave traži se objavljivanje informacija o kontroverznim ugovorima koji datiraju daleko u prošlost, a prvo saaslušanje zakazano je za 10. april.
-Vlasnička grupa Čelsija završila je kupovinu kluba 30. maja 2022. Tokom detaljnog procesa provjere prije kompletiranja ugovora, grupa je postala svjesna potencijalno nepotpunog finansijskog izveštavanja o istorijskim transakcijama prethodnog rukovodstavа – svojevremeno je saopštio Čelsi.
Pod kontroverzno poslovanje povodom kojeg je UEFA pokrenula istragu, u posebnom fokusu su transferi Vilijana i Samjuela Etoa iz Anžija na Stamford Bridž. Brazilac je stigao 28. avgusta 2013. godine za 35.500.000 evra, a Kamerunac dan kasnije kao slobodan igrač. Britanski Times je tada pisao da su navodno, milionski iznosi završili na računima ofšor kompanija.
Nova uprava Čelsija se o sve optužbe koje su u međuvremenu stizale na adresu kluba ogradila saopštenjem:
– Ove optužbe datiraju pre sadašnjeg vlasništva kluba. Oni se tiču entiteta koje navodno kontroliše bivši vlasnik kluba i ne odnose se ni na jednog pojedinca koji je trenutno u klubu – stoji u saopštenju.
Nakon što je Tod Boli postao vlasnik Čelsija, klub je momentalno obavijestio Uefu o netransparentnosti prethodne vlasničke strukture, ali je jula prošle godine svakako kažnjen od strane krovne organizacije evropskog fudbala sa 8.600.000 funti zbog „podnošenja nepotpunih finansijskih informacija“ u periodu od 2012. do 2019. godine. U tom periodu klub je prekršio Uefina pravila o licenciranju i finansijskom fer-pleju, piše Mocart sport.
Posljedica je bila sankcija iz 2019. koja je podrazumijevala zabranu dovođenja fudbalera u dva prelazna roka. Čelsi je krajnjom žalbom pred Sudom za sportsku arbitražu izborio da mu kazna bude prepolovljena.
Skoro će dvije godine kako Ambramovič nije gazda, a Čelsi nikako ne uspijeva da se iskobelja iz začaranog Romanovog kruga. Mada Tod Boli sa potrošenih preko milijardu evra za manje od dvije godine, čini se, počinje da pravi svoj lični začarani krug.