Američki advokat i bivši savjetnik u Kongresu: Nacrtom rezolucije o Srebrenici zloupotrijebljen pojam genocida
26.04.2024. | 22:02U nacrtu rezolucije UN o Srebrenici pogrešno je interpretiran i zloupotrebljen pojam genocida, koji ima vrlo specifično značenje, ocijenio je u autorskom tekstu za “Vašington tajms” američki advokat i bivši savjetnik u Kongresu SAD Gregori Tosi.
On je naglasio da se nacrtom rezolucije ugrožava krhka stabilnost BiH.
Tosi je upozorio da postoji rizik da se nacrtom rezolucije ne odaje počast svim žrtvama rata, pošto se fokusira samo na događaje u Srebrenici, kao i rizik da se podriju suštinski principi Dejtonskog sporazuma koji potvrđuju jednak status i prava tri konstitutivna naroda u BiH: Bošnjaka, Srba i Hrvata.
“Dejtonski sporazum je temeljni element mira na Balkanu”, naglasio je Tosi.
Podsjetio je na riječi direktora centra “Simon Vizental” Efraima Zurofa, koji je upozorio na potencijalne posljedice brzopletog nazivanja zločina u Srebrenici genocidom, navodeći da je nacrt rezolucije pun potencijalnih zamki koje bi mogle da pogoršaju napetosti umjesto da podstaknu pomirenje.
“Generalna skupština Ujedinjenih nacija tradicionalno priznaje genocid tek kada nacije postignu konsenzus, koji u ovom slučaju nije postignut. Nazivanje nečega genocidom ima ogromnu težinu, zahtijeva temeljno razmatranje i skoro jednoglasan dogovor”, tvrdi Tosi.
Tosi je naveo i mišljenje profesora Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu i počasnog predsjednika Međunarodne alijanse za sjećanje na Holokaust Jehuda Bauera, koji je ocijenio da nije bilo genocida u Srebrenici.
“Zvanične definicije genocida ne odgovaraju činjenicama u ovom slučaju. Pogibija u Srebrenici bila je tragična ali nije došla do nivoa genocida”, naveo je advokat, i istakao da je u nastajanju nacrta rezolucije nedostajao dijalog sa svim zainteresovanim stranama u regionu, posebno u samoj BiH.
On je dodao da je Stalni predstavnik BiH pri UN Zlatko Lagumdžija preduzeo jednostranu akciju tako što je progurao rezoluciju bez dobijanja odobrenja od tročlanog Predsjedništva BiH, kako to nalaže Ustav.
Dodao je da “jednostrani potez Njemačke i drugih” kojim su predstavili rezoluciju izaziva zabrinutost u vezi sa transparentnošću i validnošću procesa glasanja u Generalnoj skupštini UN.
Tosi je istakao da to što se o rezoluciji razmatra u Generalnoj skupštini UN umjesto u Savjetu bezbjednosti krši Povelju UN, koja Savetu izričito daje isključivu nadležnost nad pitanjima mira i bezbjednosti u BiH.
“Rezolucija neće služiti nikome, uključujući i žrtve Srebrenice. Umjesto toga, zloupotrijebila bi riječ genocid i ponovo otvorila stare rane i posijala sjeme novih sukoba”, zaključio je Tosi.
Tosi je ocijenio da je na Balkanu, kao i u samoj BiH, napravljeno mnogo velikih koraka ka miru i pomirenju, i da svaka rezolucija UN treba da podrži te napore umjesto da rizikuje nove sukobe.