Analiza istraživačkog tima: U brisevima pozitivnim na koronu i genetski materijal divljih životinja
07.04.2023. | 10:42Istraživački tim u Kini objavio je analizu uzoraka sa pijace uzetih prije više od tri godine i povezanih sa izbijanjem epidemije virusa,korona u kojoj navodi da brisevi koji su bili pozitivni na virus sadrže i genetski materijal divljih životinja.
Druga grupa naučnika pozvala je na oprez u tumačenju nalaza.
Oni su se usredsredili na sugestiju da je virus slučajno procurio iz laboratorije u Vuhanu.
Kineski istraživački tim je u februaru objavio ranu verziju svoje studije na internetu, ali nisu objavili pune genetske informacije koje su bile sadržane u uzorcima prikupljenim sa pijace.
Druga međunarodna grupa istraživača je kasnije podijelila sopstvenu procjenu onoga što su ti ključni brisevi sa pijace otkrili, nakon što su vidjeli genetske sekvence objavljene na veb stranici za razmjenu naučnih podataka.
Kineska analiza je pokazala da su se životinje za koje je poznato da su podložne virusu, posebno rakunski psi, prodavale žive na tim lokacijama.
Međutim, kineski istraživači su istakli da njihova otkrića ne predstavljaju definitivan dokaz o tome kako je epidemija počela.
-Ovi uzorci iz životne sredine ne mogu dokazati da su životinje bile zaražene – navodi se u kineskoj studiji.
U studiji se ističe da ostaje mogućnost da je virus na pijacu unela zaražena osoba, a ne životinja.
Profesor Univerziteta u Glazgovu Dejvid Robertson, epidemiolog koji je bio uključen u genetsko istraživanje porijekla kovida od kada se pojavio 2020, rekao je za BBC da je najvažnije što je taj veoma važan skup podataka sada objavljen i dostupan drugim naučnicima, ocjenjujući da studija pruža ubjedljiv dokaz da su životinje vjerovatno bile zaražene virusom.
Objavljeni nalazi dolaze usred sve većeg uvjerenja u SAD da je virus korona procurio iz laboratorije u Vuhanu.
Kineska vlada oštro je demantovala sugestije da je virus nastao u naučnom objektu, ali Federalni istražni biro (FBI) je saopštio da sada vjeruje da je taj scenario „najverovatniji”, a isti stav iznelo je i američko ministarstvo energetike.