Bivši američki funkcioner ocijenio: Pokušaji ubistva nisu promijenili stav javnosti prema Trampu

19.09.2024. | 16:54

Bivši američki funkcioner i član Republikanske stranke Branko Terzić ocijenio je da dva pokušaja ubistva bivšeg američkog predsjednika i aktuelnog predsjedničkog kandidata Republikanske stranke Donalda Trampa nisu uticala na njegov rejting.

„Za sada izgleda da atentati nisu promijenili podršku javnosti Trampu u jednom ili drugom pravcu. Dva pokušaja ubistva stimulisala su povećanu republikansku debatu o tome da li je tajna služba, kojom upravljaju ličnosti koje je postavio predsjednik Bajden, obezbedila Trampu potrebnu zaštitu“, kaže Terzić za današnju „Politiku“.

On je rekao da atentati na Trampa možda odražavaju da ekstremna kritika i plasiranje nasilnog sadržaja u medijima mogu da podstaknu mentalno nestabilne osobe na nasilne postupke i podsjetio da je i 2016. godine Tramp bio predmet ekstremnih kritika demokrata, ali i pojedinih članova Republikanske stranke.

Govoreći o prošlonedjeljnoj debati između Trampa i predsjedničke kandidatkinje Demokratske stranke Kamale Haris, Terzić je naveo da je ona objelodanila dve potpuno suprotne političke vizije, ali je i dovela do toga da oba kandidata imaju jaku podršku svojih pristalica.

„Ishod izbora zavisiće od 4-5 odsto birača koji se još nisu opredijelili. Čak i među tim biračima, zbog sistema elektronskog kolegijuma, samo od birača u sedam država (Arizona, Mičigen, Džordžija, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin) , u kojima republikanci i demokrate imaju približno istu podršku. Glavne ankete pokazuju da potpredsednica Haris ima prednost oko jedan odsto, što je u okviru margine greške“, kaže Terzić.

FBI: Iranski hakeri nudili podatke o Trampovoj kampanji Bajdenu

FBI i druge savezne agencije saopštile su danas da su iranski hakeri pokušali da ponude kampanji predsednika SAD Džoa Bajdena informacije ukradene iz kampanje njegovog rivala, republikanskog predsedničkog kandidata Donalda Trampa, tako što su slali neželjene mejlove ljudima koji su bili povezani sa demokratskim predsednikom u cilju mešanja u predsedničke izbore u novembru, prenio je AP.

Nema dokaza da je neko od primalaca odgovorio, rekli su zvaničnici, što je spriječilo da se informacije koje su nudili hakeri pojave u posljednjim mjesecima kampanje. Hakeri su slali mejlove krajem juna i početkom jula ljudima koji su bili povezani sa Bajdenovom kampanjom pre nego što je on odustao od trke za novi predsednički mandat.

Mejlovi su „sadržali deo uzet iz ukradenog, ne javnog materijala Trampove kampanje kao tekst u mejlovima“, navodi se u saopštenju FBI, Kancelarije direktora nacionalne obaveštajne agencije i Agencije za sajber i infrastrukturnu bezbednost.