Čavušoglu istakao: Parlament Turske ne može da ratifikuje zahtjev Švedske i Finske
31.01.2023. | 13:08Parlament Turske ne može u sadašnjim uslovima da ratifikuje protokol o članstvu Švedske i Finske u NATO-u, to je nemoguće izjavio je šef turske diplomatije Mevlut Čavušoglu.
“Ministar inostranih poslova švedske vlade nam je došao u posjetu. Bio je u parlamentu, sastao se s predstavnicima partija. On je čuo da sve partije saopštavaju isto, da bez ispunjavanja obaveza prema nama ratifikacija nije moguća. Zbog toga u sadašnjim uslovima ne treba govoriti o odobravanju tog dokumenta”, rekao je Čavušoglu na zajedničkoj konferenciji za novinare s mađarskim kolegom Petrom Sijartom.
Šef turske diplomatije je naglasio da, “ukoliko Švedska ispuni svoje obaveze”, Ankara može da sjedne i da pregovara sa Stokholmom.
“U ovom trenutku, međutim, ne možemo da podržimo članstvo Švedske u NATO-u”, rekao je turski ministar.
Čavušoglu je, međutim, istakao da bi Ankara mogla u pozitivnom ključu da razmotri članstvo Finske u NATO-u, ukoliko Helsinki i Sjevernoatlantska alijansa odluče da se Finska prijavi za članstvo odvojeno od Švedske.
– Od početka procesa u vezi s Finskom mi smo rekli da na to gledamo pozitivno. Predsjendik Turske Redžep Tajip Erdogan je to ponovio nedavno, na sastanku s predstavnicima omladine. NATO, međutim, želi da proces dviju zemalja (Švedske i Finske) ide paralelno. Te dvije zemlje se drže tog stava. Ako bude donesena odluka o odvojenim zahtjevima, kako je izjavio turski predsednik, možemo pozitivno da gledamo na zahtjev Finske – rekao je Čavušoglu.
Prema njegovim riječima, Turska u ovom trenutku kandidaturu Finske za članstvo u NATO-u vidi u pozitivnijem svjetlu nego kandidaturu Švedske.
Finska i Švedska su nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini, 18. maja prošle godine, predala generalnom sekretaru NATO-a zahtjeve za stupanje u Alijansu.
Zahtjeve Švedske i Finske nisu ratifikovale samo dvije od 30 zemalja – Mađarska i Turska.
Erdogan je izjavio da bi Ankara mogla da prihvati odluku o članstvu Finske u NATO-u, koja će “šokirati” Švedsku.
Ministar inostranih poslova Švedske Tobijas Bilstrem ranije je izjavio da je zbog akcije spaljivanja Kurana proces stupanja te kraljevine u NATO obustavljen, ali je dodao da se nada da će dogovor s Ankarom biti postignut na samitu šefova diplomatije zemalja Alijanse koji se održava u maju, u Viljnusu.
Ministar inostranih poslova Finske Peka Havisto izjavio je da je moguće da se nastavi procedura ratifikacije zahtjeva te zemlje za članstvo u NATO-u odvojeno od Švedske, ali je potom povukao svoju izjavu.