Cijene nekretnina divljaju – bukvalno: Evropljani sve teže do krova nad glavom

18.03.2025. | 13:11

​Stanovnici Evropske unije sve teže dolaze do stana. Osim cijena, koje su drastično porasle u posljednjoj deceniji, problem je i manjak stanova, a posebno su pogođeni mladi.

Nataša Marković Izrael, poreklom iz Srbije, vlasnica je malog stana u Madridu. Kada je postao premali za njenu porodicu, izdala ga je drugima, a za sebe iznajmila veći. Čak i to što ima nekretninu u vlasništvu nije mnogo rasteretilo njen budžet.

“Cijene na tržištu su enormne. Negdje oko 30, negdje između 40 i 50 odsto mojih mjesečnih prihoda ide na stanarinu. Studenti koji dolaze u velike gradove poput Madrida ili Barselone plaćaju oko 700 do 800 evra za jednu spavaću sobu, i to u stanu koji dijele sa četvoro ili petoro ljudi. Nekada su te cijene bile oko 300 evra” ispričala je Nataša.

Slična situacija je i u drugim evropskim državama. U posljednjih deset godina, prosječna cijena kuća porasla je za skoro 50 odsto.

U rješavanje problema uključile su se i institucije Evropske unije. Evropski parlament osnovao je Komitet za rješavanje krize, a po prvi put je stanovanje postalo dio resora jednog evropskog komesara.

“Iako su države članice prvenstveno odgovorne za organizaciju ovog pitanja, Komisija može mnogo da pomogne u koordinaciji, identifikaciji slabih tačaka i tehničkoj podršci. Na primjer, u oblasti klasifikacije, sagledavanja građevinskog sektora i uključivanja međunarodnih finansijskih institucija, kao i Evropske investicione banke” rekla je portparolka Evropske komisije, Ana-Kaiza Itkone.

Evropska investiciona banka pokreće akcioni plan za podršku stanovanju i najavila je da će povećati investicije u ovu oblast za 10 milijardi evra u naredne dvije godine kroz različite projekte.

“Ovom platformom, zajedno sa Evropskom komisijom, želimo da okupimo sve stručnjake, javne i privatne ključne igrače u Evropi kako bismo pojačali podršku i povećali je u tri dimenzije. Prvo, inovacije i razvoj novih tehnika, tehnologija gradnje i materijala. Drugo, rekonstrukcija i renoviranje postojećih objekata. Treće, promocija održivog i pristupačnog stanovanja” rekla je Nadija Kalvinjo, predsjednica EIB.

EU, države članice i gradovi imaju alate kojima mogu pomoći, ali je za to potrebna politička volja. Čini se da je sada i ima – možda zbog hiljada građana koji su širom EU protestovali tražeći povoljnije stanove, prenosi “Telegraf”.